Barodan Acun Ilıcalı’ya sert reaksiyon

Mersin Barosu Başkanlığı, ünlü basketbolcu Cedi Osman ile oyuncu Ebru Şahin’in Çeşme’de yapılan düğün merasiminde, avukat cübbesi giyip nikâhı kıyan Acun Ilıcalı’yı kınadı. Baro, haddini aştığını öne sürdüğü Acun Alıcalı’yı tüm avukatlardan özür dilemeye davet etti.

Mersin Barosu, medya işvereni Acun Ilıcalı’nın, Ceşme’de ünlü basketbolcu Cedi Osman ve Ebru Şahin’in düğün merasiminde avukat cübbesi giyerek nikah kıyması imajına sert reaksiyon gösterdi.

Barodan yapılan açıklamada, haddini aştığı belirtilen Ilıcalı’nın tüm avukatlardan özür dilemesi istendi.

“AVUKAT CÜBBESİ YALNIZCA AVUKATLAR TARAFINDAN DURUŞMADA GİYİLİR”

Acun Ilıca’nın cübbe giymesini kutsal bedellere saygısızlık olarak pahalandıran Mersin Barosu Başkanlığı yazılı açıklamasında şu söze yer verdi:

*Medya işvereni Acun Ilıcalı, katıldığı bir düğün merasiminde avukat cübbesi giyerek nikâh kıymıştır.

*Avukatlık mesleği, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nda belirtildiği gibi  kamu hizmetidir. Bu hizmetin özel bir cübbe ile ifası da tıpkı kanun kapsamında bir zorunluluktur.

*Avukat cübbesi yalnızca avukatlar tarafından ve yalnızca duruşmada giyilir. Avukat cübbesi, düğün merasimlerinde, gezmelerde, eğlencelerde giyilebilecek ya da öylesine sırtınıza takıp çıkabileceğiniz sıradan bir kıyafet değil, adaletin ve bağımsızlığın sembolüdür. Kutsal cübbemiz kimsenin gösteri ya da magazin gereci yapılamaz.

“KUTSAL KIYMETLERİMİZE SAYGISIZLIKTIR”

*Meslektaşlarımız, bu cübbeyi omuzlarında taşıdığı için şiddete uğruyor, hatta öldürülüyor.

*Daha dün, bir meslektaşımız cübbesinin onuruyla avukatlık vazifesini ifa ettiği için kendi ofisinde öldürülmüştür.

*Avukat olmadığı halde bir avukatın onuru olan cübbesini giyip kutsal kıymetlerimize saygısızlık yaparak, magazin gereci olacak biçimde nikâh kıyan Acun Ilıcalı’yı şiddetle kınıyoruz. Haddini aşan Acun Ilıcalı’yı tüm avukatlardan özür dilemeye davet ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.