Bedendeki ödemi atmaya yardımcı teklifler

Havaların ısınmasıyla birlikte, bedende meydana gelen şişmeler, birçok kişinin canını sıkıyor.

Sıcağını tesiriyle damarlar genişliyor ve kan akışı yavaşlıyor.

Bu halde meydana gelen ödem, genelde yerçekiminin de tesiri ile ayaklarda kendisini gösteriyor.

İHA’nın haberine nazaran; bahse yönelik açıklama yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuğba Küçük, şu sözleri kullandı:

“Bu durum da bilhassa bacaklarda yerçekiminin de tesiriyle şişlikler oluşturuyor. Sonrasında bedene yayılıyor. Bu sebeple çoğumuzun canını sıkan ‘ödem’ yaz mevsiminde daha sık görülüyor.

“Hareketsiz bir ömür ve kilo artışı ödemin en önemli sebeplerini oluşturuyor”

Tuz tüketiminin artması, yüksek karbonhidratlı beslenme, yetersiz su içmek, regl periyodu, hareketsiz bir hayat ve kilo artışı ödemin en önemli sebeplerini oluşturuyor. Covid-19 pandemisi sebebiyle konutta hareketsiz bir hayat sürmemiz, beslenme alışkanlıklarımızın değişmesi ve aldığımız kilolar sebebiyle birçoğumuz son devirlerde ödemden şikayet eder olduk.


“Su tüketiminiz azalırsa bedeniniz ödem yapar”

Pekala, bedenimizde şişlikler ile kilo artışına yol açan ödemden kurtulmak için nasıl bir yol özlememiz gerekiyor? Öncelikle şunu belirteyim, su tüketiminiz azalırsa bedeniniz ödem yapar. Sıvı olmadan nasıl sıvı birikebilir ki bedende diye düşünebilirsiniz. Şöyle ki bedende yeteri kadar sıvı olmadığında beynimiz bunu algılıyor ve ‘yeterli sıvı yok, olanı tut’ komutuyla dokularda sıvıyı biriktiriyor. Yani sıvı azlığını tehlike olarak görüyor ve kendini muhafazaya alıyor. Bunun sonucunda da bedende aşikâr bölgelerde şişlik oluşuyor.

“Kirazın saplarını sakın atmayın”

Maydanoz, içeriğindeki bol lif ve C vitamini sayesinde hem bağırsak sıhhati hem ödemin bedenden atılmasında akla birinci gelen besinlerden biri. Her sabah bir avuç maydanoz tüketiminin ödemin atılmasında son derece yarar sağladığı unutulmamalı. Ananas içerdiği bromalin hususuyla ödemi bedenden atmayı sağlayan çok yararlı bir meyvedir. Her gün 2 ince dilim ananas tüketebilirsiniz. Yaz mevsiminde en sevilen meyvelerinden olan kirazın saplarını sakın atmayın. Kirazın saplarını kaynatıp çay olarak içebilirsiniz. Bu çay hem hazımsızlık ve şişkinlik üzere sindirim sorunlarına çok uygun geliyor hem ödem atıcı tesir gösteriyor. Her gün 1 bardak rahatlıkla tüketebilirsiniz.

“Uyanır uyanmaz limonlu su”

Bir öbür yararlı besin kivi. C vitamininden hayli varlıklı olan kivi içerisinde bulunan pektin sayesinde bedenden toksinleri uzaklaştırarak ödemin atılmasına katkı sağlıyor. Bu sebeple, her gün 1 adet kivi tüketmenizde yarar var.

Uyanır uyanmaz limonlu su. Şayet mide sorununuz yoksa sabah uyanır uyanmaz bir bardak suyun içine yarım limon sıkıp içmeniz ödem sorununa çok güzel gelmesinin yanı sıra bağırsaklarınızın güzel çalışmasını da sağlayacaktır.

Yeşil çayın gücünden faydalanın. Yeşil çayın içinde bulunan ve güçlü bir antioksidan olan kateşin pek çok yararının yanı sıra bedende ödemi atmaya da yardımcı oluyor. Yazın düşük kalorisi nedeniyle çokça tüketebileceğiniz besinler ortasında birinci sırayı salatalık alıyor.


“Paketli besinleri tüketmemeye yahut bunları azaltmaya itina gösterin”

Salatalık sıvı içeriği yüksek bir besin olduğu için ödemi bedenden daha kolay atmanızı sağlıyor. Natürel üzerine tuz dökmeden tüketmeniz epeyce kıymetli. Tuz tüketimi kalp ve damar sıhhatimizi olumsuz etkilemesinin yanı sıra bedenimizde ödem de yapıyor. Dünya Sıhhat Örgütü; günlük tuz tüketiminin 5 gramın altında olması gerektiğine dikkat çekiyor. Bu ölçü da bir çay kaşığı tuza denk geliyor. Fazla ölçüde karbonhidrat tüketimi bedende su tutuyor ve sonrasında yağ ölçüsünün artmasına sebep oluyor. Bedeninizdeki ödemi kolay atabilmek için şekerli, unlu ve içeriğinde çokça tuz barındırması sebebiyle paketli besinleri tüketmemeye yahut bunları azaltmaya itina gösterin.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.