Beyaz Saray İran’da çekilen imgeleri paylaştı: ABD SİHA tezinde ısrarcı

SELMAN CÖMERT

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İran’ın Moskova’ya, Ukrayna’da kullanılmak üzere silahlı insansız hava araçları (SİHA) satmak istediğine dair tezleri yineledi.

CNN, bir Rus heyetinin geçen ay en az iki sefer Kaşan’ın merkezindeki bir havaalanını ziyaret ettiğini gösterdiği sav edilen uydu imajlarını yayınladı. Rus heyetine, her ikisi de hassas güdümlü füzeler taşıyabilen Shahed-191 ve Shahed-129 insansız hava araçlarının tanıtıldığı öne sürülüyor.

“ÇOKTAN SATILMIŞ OLABİLİR”

Ayrıca bu haftanın başlarında İran’ın Rus güçlerini kelam konusu insansız hava araçlarını kullanma konusunda eğittiğini öne süren Sullivan, Moskova’ya çoktan rastgele bir model SİHA’nın İran tarafından çoktan satılmış olabileceğini söyledi.


Jake Sullivan

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, geçtiğimiz gün Ukraynalı mevkidaşı Dmytro Kuleba ile yaptığı telefon görüşmesinde ABD’nin tezleri yalanlamış ve İran’ın savaşı uzatmak için hiçbir adım atmadığını söylemişti.

“İRAN’IN DURUŞU İKİLİ STANDARDA DAYANMIYOR”

Emir Abdullahiyan, tezlerin ABD Lideri Joe Biden’ın Orta Doğu tipine başlamadan çabucak evvel geldiğine dikkat çekerek Biden’ın kelam konusu tezleri ABD’nin siyasi gayeleri doğrultusunda kullanmayı amaçladığını ve İran’a karşı ortak bir duruşun seyahatin ana gündemini oluşturduğunu söyledi.

Ukraynalı mevkidaşı Kuleba’ya İran’ın Afganistan, Yemen ve Filistin’deki çatışmaya karşı olduğunu bildiren Buyruk Abdullahiyan, “İslam Cumhuriyeti’nin savaşa karşı çıkma ve savaşın durdurulmasını destekleme konusundaki temel ve açık duruşu, kimi Batılı ülkeler üzere ikili standarda dayanmıyor” dedi.


İşte ABD’nin paylaştığı o görüntüler

Çin’in Rusya’yı desteklediği tezleriyle ilgili konuşan Sullivan, ABD’nin Çin’in işgal için Rusya’ya rastgele bir askeri yahut ekonomik takviye sağladığına dair hiçbir ispat bulamadığını doğruladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.