CHP’li Özgür Özel’den ‘sosyal medya’ düzenlemesine sert reaksiyon: ‘Basın ve söz özgürlüğünü boğma teklifi’

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel; AKP ve MHP milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan Basın Kanunu ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni, yaptığı yazılı açıklama ile kıymetlendirdi.

Özel, teklif ile yeni bir kabahat tarifi yapıldığını belirterek, teklifin 29’uncu hususuyla Türk Ceza Kanunu’na ‘halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma’ başlıklı bir kabahat eklendiğini ve üç yıla kadar mahpus cezası öngörüldüğünü belirtti.

Özel, “Basın ve söz özgürlüğü bakımından önemli sakıncalar içermektedir. Hala iktidarda hakikatle bağını büsbütün koparmış bir ittifak bulunmaktadır. İktidarda hakikatle bağını koparmış bir ittifak olunca gerçeğin tarifini, gerçeğe muhalif bilginin tarifini kimin yaptığı ehemmiyet kazanmaktadır. Söylenmemiş bir kelamdan darbe paranoyası, hukuka uygun sözlerden ‘tehdit’ çıkaran bir siyasi iktidarın elinde; ‘gerçek tanımının’ manasını yitireceği ve siyasi iktidarın güdümünde hal değiştireceği aşikardır. Yanlışsız haberin bile yargılatıldığı, sansür, otosansürün yaygınlaştığı bir periyotta, muğlak tabirlerle yeni cürümler üretmek, basın özgürlüğüne yeni darbe vuracak, yeni mağduriyetler doğuracaktır” değerlendirmesini yaptı.

Özel, bilhassa teklifin 29’uncu hususunun Anayasa’ya ters olduğunu belirtti ve şu açıklamayı yaptı:

“İktidarın muhalif siyasetçiler, gazeteciler ve toplumsal medya kullanıcıları ortasında bir cadı avı başlatmasına neden olacaktır. Bu nedenle sakıncalıdır. Dezenformasyonla bu sistemlerle uğraş edilmez. Bu teklif dezenformasyonla uğraş değil, basın ve söz özgürlüğünü boğma teklifidir. Ayrıyeten kanun metninde olmasa da münasebette tabir edilen, ‘failde özel kast, gerçeğe karşıt bilgide özel nitelik ve harekette elverişlilik aranacaktır’ biçiminde muğlak, nereye çekilirse gidebilecek kararlar ile söz özgürlüğünü baskılayacak daha sert bir istibdat rejimine geçilmek istenmektedir.”

“BASIN KARTINA SARAY DAMGASI”

Özel, kanun teklifinin basın kartının verilmesi ve iptaline ait kararlarda, Bağlantı Başkanlığı’nın keyfiliğine yasal kılıf getirdiğini de belirtti.

Bağlantı Başkanı’nın güdümünde oluşturulan Basın Kartı Komitesi tarafından istenilen bireylere basın kartı verilip, istenilen bireylerin basın kartının iptaline yol açılacağını pahalandıran Özel, açıklamasında şu sözleri kullandı:

“Kanun teklifi başından sonuna keyfiliği artırmakta, Bağlantı Başkanlığı’nın güdümüne girmeyen bir avuç gazete ve yayın kuruluşuna nefes aldırmamak hedefi gütmektedir. Tayyip Erdoğan ve saray rejimi; Anayasa’yı askıya alarak, parlamentoyu feshederek bir istibdat rejimi kuran 2. Abdülhamit’in ve darbe rejimlerinin, cuntaların, andıçlarla basın kuruluşlarını dizayn etmeye çalışan 28 Şubatçıların peşinden gitmektedir. Saray rejimi, idaresini ele geçiremediği, güdümüne alamadığı medya kuruluşlarına kanun sopasını göstermekte, onları otosansüre zorlamaktadır. Cumhur İttifakı mutfağında, ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri dinlenmeden, siyasi partilerle temas edilmeden hazırlanan bu teklifin, Anayasa’ya ters kararları çıkarılmalı, tekliften sarayın gölgesi silinmelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.