Davos’ta adil ticaret konuşuldu

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, İsviçre’nin Davos kasabasında 22-26 Mayıs tarihleri ortasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu 2022 Yıllık Toplantısı’nda iş dünyasını temsil eden isimler ortasında yer aldı. Covid-19 salgını nedeniyle 2 yıl orta verilen toplantının bu yılki teması “Dönüm noktasındaki tarih; Hükümet Siyasetleri ve İş Dünyası Stratejileri” olarak belirlendi.

Dünyanın dört bir yanından 2 bin 500’ün üzerinde devlet başkanı, hükümet temsilcisi ve iş dünyası yetkilisini buluşturan aktifliğe katılan Cenk Alper toplantı kapsamında “Endüstrilerde Dijital Pahası Ortaya Çıkarmak” panelinde ileri materyal teknolojileri ve dijital dönüşüm süreçlerinden bahsetti.

Sivil toplum, akademi ve kamu idaresi alanında dünya ticaretine istikamet veren isimlerle birlikte “İnsan Odaklı Ticaret” panelinde de konuşmacı olarak yer alan Cenk Alper, global ölçekte daha adil bir ticaret sisteminin sağlanması için değerli açıklamalarda bulundu.

“EKOSİSTEM İDARESİ HER GEÇEN GÜN DEĞER KAZANIYOR”

Dünyada sürdürülebilirlik konusunda izlenen yol haritasının, adil ticaret için de bir reçete olabileceğinin altını çizen Cenk Alper, “Tüm tertipler için başlangıç noktası aslında kendi çalışanları. Covid-19 kimseyi geride bırakmamanın ehemmiyetini herkese bir kere daha gösterdi. ‘Geride bırakmamak’ demek yalnızca çalışanları işten çıkarmamak değil. Onları tıpkı vakitte geleceğin dünyasına da hazır hale getirmek. Onlara yeni maharetler kazandırmak, var olan marifetlerini daha aktif hale getirmek. Yani, insan kaynakları uygulamalarında stratejik iş gücü planlamasını devreye almak. Öbür yandan sendikalaşma ve toplumda dezavantajlı kümelere eşitlik sağlama da burada en öncelikli bahislerin başında geliyor” dedi.

Dünyanın geleceğini ilgilendiren hiçbir hususa tek bir kurumun ya da tertibin tahlil bulmasının mümkün olmadığını belirten Cenk Alper, “Kurumların tesir gücünü artırmak için ekosistem idaresi her geçen gün kıymet kazanıyor. Hedef odaklılığı, bayilere, tedarikçilere, iş ortaklarına da taşıyan çok paydaşlı bir yaklaşım adil ticaretin olmazsa olmazı. Bu kapsamda devreye aldığımız tüm ÇSY (çevresel, toplumsal, yönetişim) uygulamalarını, tedarikçilerinin de birebir halde sahiplenmesini talep ediyoruz. Burada dijitalleşme çok kıymetli bir tamamlayıcı, hızlandırıcı. Bütün tedarik zincirlerini dijitalleştirip, şeffaf veri transferini sağlamak adil ticarete giden yolda çok kıymetli bir öge“ halinde konuştu.

TEMEL OLAN ‘KÂR ODAKLILIK’ DEĞİL, ‘AMAÇ ODAKLILIK’

Dijital platformların ve dijital pazar yerlerinin adil ticaretin gelişmesi için değerli fırsatlar sunduğunu da kelamlarına ekleyen Cenk Alper, “Pazar yerleri sayesinde mahallî üreticiler tüm dünyadaki müşterilerine ulaşma imkânı elde ediyor, bu da adil ticaretin kıymetli bir ögesi. Artık dünyada inovasyon ve fikir son derece değerli. Gerçek bir fikrin finansman bulabilmesi artık eski devirlere nazaran çok daha kolay. Bu sayede bilgi transferi yapmak, pazara erişmek mümkün. Özgür ve adil ticareti bu halde de destekleyebiliriz. Özel kesimin önceliklendirmesi gereken mevzulardan biri de bu olmalıdır. Bu iş birliğini ve iş yapış halini yalnızca iş dünyasına değil tedarik zincirine de yaymamız lazım.

Dijitalleşmenin, insan odaklı ticaretin uygunlaştırılması için en değerli araçlardan bir tanesi olduğunu vurgulayan Cenk Alper, “Burada asıl değerli olan; teknolojiyi, dijitalleşmeyi, inovasyonu, sürdürülebilirlik ile harmanlamak. Bunu da iş süreçlerinin uygunlaştırılması ve müşteri tecrübesinin güçlendirilmesi için kullanabilmek. Bunu başardığınızda insan odaklı ticarette de farklı bir boyuta ulaşmanız mümkün. Dijitalleşmeyi, yalnızca kârı maksimize etmek için kullanmak tertiplerin yapabileceği en büyük yanlışlardan bir tanesi. Bugün dünyada çok net bir gerçek var: Muvaffakiyet kriteri kârdan uzaklaşıp, paydaşlarınıza yarattığınız bedelle ölçülüyor. Bizim topluma, etrafa ve yönetişime karşı sorumluluklarımız var. Birebir uygulamaları tedarik zincirlerine de uygulatıyor, onlara know-how (bilgi birikimi) transferi sağlıyoruz. Yatırımcılar da artık bizleri bu kriterlere nazaran kıymetlendiriyor. Bu nedenle bütün ticari kurumlar odaklarına kârı değil, hedefi almalılar. Bunu başardığımızda dünyayı daha yaşanabilir bir hale getireceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.