Devlet Bahçeli’ye ikram edilen tablo, Yunanistan’ı kızdırdı

Yıllardır çözülemeyen adalar sorunu nedeniyle Türkiye ile Yunanistan ortasındaki gerginlik devam ediyor.

İlişkilerin gerilmesinin beraberinde MHP Başkanı Devlet Bahçeli’nin Dava Ocakları ziyareti sırasında kendisine armağan edilen tablo da Ankara-Atina ortasında çekişmeye neden oldu.

Ülkü Ocakları tarafından Bahçeli’ye ikram edilen ‘Denizlerdeki Misak-ı Millimiz’ tablosuna tüm adaların eklenmesi Yunanistan’ı kızdırdı.

Girit dahil birçok ada Türkiye’nin görünüyor

Haritada, “Denizlerdeki Misak-ı Millimiz” ibaresi yer alırken, birçok Yunan adası ve Girit’in de Türkiye’ye ilişkin olduğu görülüyor. Fotoğrafa Yunan kamuoyundan reaksiyon gelirken ülkenin çok okunan gazetelerinden Kathimerini, Yunan yetkililerin de bu kareye reaksiyon gösterdiğini yazdı.

“Erdoğan, küçük koalisyon ortağının son maskaralıklarına karşı tavrını netleştirmeli”

Tabloya Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis de reaksiyon gösterdi. Devlet Bahçeli’ye yönelik üslupsuz tabirler kullanan Miçotakis, “Girit, Rodos, Midilli, Sakız, Samos hepsi Türkiye tarafından yutulmuş. Aşırılıkçıların ateşli düşü mı? Türkiye’nin resmi siyaseti mı? Erdoğan, küçük koalisyon ortağının son maskaralıklarına karşı tavrını netleştirmeli.” açıklamasında bulundu.

Hadsiz sözlerle eleştirdiler

Ülkenin çok okunan gazetelerinden Kathimerini, “Yunan diplomatik kaynakları bu atağın saldırgan ve provokatif olduğunu söyledi” yorumunu yaptı.

Gazeteye konuşan diplomatik kaynaklar da, “Maalesef bu manzara, bizim Türkiye ile her gün yaşadığımız ve tansiyonu tırmandıran çok uçtaki açıklamaların bir kısmı” ifadesini kullandı.

“Bu olayın düzeltilmesini bekliyoruz”

Yunan yetkililer, “Bir an evvel ülkemizin toprak bütünlüğünü kuşkuda bırakan bu kabul edilemez olayın düzeltilmesini bekliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.