Diş iltihabı kurutulmazsa mevte neden olabilir

İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden (İGÜ) yapılan açıklamaya nazaran, iltihap, beden savunma sisteminin yabancı hususlara, travmaya, ziyanlı kimyasallara, bakteri, virüs üzere mikroorganizmalara karşı gösterdiği bir karşılık olarak ortaya çıkıyor. İltihap oluşumu enfeksiyon hastalıklarının denetimi ve yaraların güzelleşmesinde değerli rol oynuyor. İltihaplar, akut ve kronik olmak üzere iki farklı halde ortaya çıkıyor. Akut iltihaplar birkaç saat ya da birkaç gün içinde süratle gelişirken, kronik iltihaplarda ise bu müddet haftalar alarak yavaş gelişiyor. Akut iltihaplar tedavi edilmezse vakitle kronikleşiyor.

İLTİHABİ DURUMLARA MÜDAHALE EDİLMESİ ŞART

İltihap, müdahale edilmediği takdirde çene kemiğini delerek yumuşak dokuya yayılıyor. Bu durum, ağız içinde ve dışında şişlik meydana getiriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Gelişim Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden Prof. Dr. Onur Ezirganlı, bunun sonucunda, akut iltihabın 5 belirtisi olan ısı, kızarıklık, şişlik, ağrı ve hastanın çiğneme işlevinde kayıp meydana geldiğini belirtti. Ezirganlı, “Tedavi edilmediğinde ya da kâfi tesirli bir tedavi uygulanmadığında akut iltihaplar kronikleşir ve haftalarca güzelleşmeden kendilerine buldukları yoldan bir kanal vasıtasıyla ağız içine ya da ağız dışına akarlar. Buna bağlı olarak ağrı da azalır. Lakin bazen aktifleşip tepki oluşabilir. Kana karışıp “septisemi” dediğimiz önemli bir kan sirkülasyonu enfeksiyonuna da yol açabilir” sözlerini kullandı.

İltihabın bazen kana karışarak doku ve organlara da ziyan verebileceğini vurgulayan Ezirganlı, bu durumun beyin, kalp, kalp kapakçığı üzere hayati kıymet taşıyan organlara yayılarak mevte neden olabileceğini söz ederek, iltihabın kurutulmasının son derece kıymet taşıdığına dikkati çekti.

BU BELİRTİLER VARSA ANTİBİYOTİK KULLANILMALI

Açıklamaya nazaran, bilinçsiz tüketilen antibiyotikler nedeniyle toplumda antibiyotik direnci gelişmiş durumda bulunuyor. Bu nedenle de reçetesiz satışı yapılmıyor. Halk ortasında iltihaplı dişlerin çekilemeyeceğine dair yaygın bir kanı bulunuyor.

Bu durumun tam olarak yanlışsız olmadığını söz eden Ezirganlı, “Akut iltihap kelam konusu ise ve akut iltihabın 5 ana belirtisi olan lokal kızarıklık, ısı artışı, şişlik, ağrı ve işlev kaybı varsa, diş çekimi öncesi hastaya kesinlikle antibiyotik kullandırılmalıdır. Ancak diş iltihabı kronikse çekim yapılabilir. Ancak hastada immün sistemi baskılayan ikinci bir enfeksiyon varsa grip üzere ya da çürüğe bağlı ateş, kırıklık vs. varsa hasta güzelleştikten sonra dişin çekilmesi daha hakikat olur” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.