Dr. Kıyamet Roubini korkuttu: SP 500 yüzde 40 birden düşecek

Ünlü ekonomist Nouriel Roubini, ABD iktisadında ve global iktisatta 2022 yılı sonunda “kötü ve uzun süreli” resesyon beklediğini söyledi.

Resesyonun 2023 yılında da devam edeceğini öngören Roubini, bunun S&P 500’de keskin bir düzeltmeyi beraberinde getireceğini de savundu.

Roubini Macro Associates Lideri ve CEO’su olan Roubini, dün yaptığı açıklamada, bir resesyon durumunda S&P 500’ün yüzde 30 düşebileceğini belirtirken, “bir sert iniş” yaşanması durumunda S&P 500’ün yüzde 40 düşmesini beklediğini de söz etti.

2008 küresel finansal krizini evvelce iddia etmesi nedeniyle “Dr. Kıyamet” olarak isimlendirilen Roubini, ABD’de kolay, yüzeysel bir resesyon yaşanabileceğini öngörenlere ise şirketlerin ve hükümetlerin yüksek borç rasyolarına bakmalarını tavsiye etti. Roubini, faiz oranları ve borç servis maliyetleri arttıkça “pek çok zombi kuruluş, zombi hane halkı, şirket, banka, gölge banka ve zombi ülkeler ölecekler. Böylelikle biz kimin çıplak yüzdüğünü göreceğiz” dedi.

Roubini demecinde, ABD iktisadında yüzde 2 enfasyon amacını bir sert iniş olmadan gerçekleştirmenin Fed için “imkansız görev” olduğunu belirtirken, Fed’den bu yanılgı 75 baz puan, Kasım ve Aralık’ta 50’şer baz puan faiz artırımı beklediğini de vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.