Dünyaca ünlü sanatçı ve müellif Jean-Jacques Sempe ömrünü yitirdi

Türkiye’de Pıtırcık serisiyle tanınan dünyaca ünlü çizer ve muharrir Jean-Jacques Sempe, 89 yaşında yaşama veda etti.

Dünyaca ünlü çizer ve muharrir Jean-Jacques Sempe 89 yaşında hayatını yitirdi. Türkçeye “Pıtırcık” ismiyle çevrilen Le Petit Nicolas serisiyle tanınan ve naif çizimiyle Fransa’nın en çok satan muharrir ve çizerlerinden biri olan Sempe’nin mevt nedeni açıklanmadı.

Dünya çapında 15 milyondan fazla satan Sempe’nin vefatıyla ilgili açıklamayı arkadaşı Marc Lecarpentier yaptı. Lecarpentier, “Çizer Jean-Jacques Sempe, perşembe akşamı 89 yaşında huzur içinde ömrünü yitirdi. Yazlık meskeninde yanında eşi ve yakın arkadaşları varken hayatını yitirdi” dedi.

Pıtırcık serisi 40’tan fazla ülkede 15 milyondan fazla satarak rekor kırmıştı.

Çocukken caz piyanisti olmak isteyen ancak okulu yarıda bırakarak orduya katılan Sempe daha sonra çizer olarak iş bulmuştu. Asteriks serisinin yaratıcılarından Rene Goscinny ile yakın arkadaş olan Sempe’nin çizimleri 45 ülkede 15 milyondan fazla satmıştı. Yapıtları sinema ve çizgi sinemaya aktarılan Sempe’nin yumuşak çizgileri ve esprileri alametifarikası haline gelmişti.

Koruyucu ailelerde şiddetli şartlarda bir çocukluk geçiren Sempe 2018 yılında verdiği demeçte “Pıtırcık serisi çocukken yaşadığım zorlukları hatırlatırken her şeyin âlâ sonuçlanacağını gösteriyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.