Eski Pakistan Başbakanı Han, yürüyüşü neden iptal ettiğini anlattı

Peşaver’de basın mensuplarına konuşan Han, İslamabad’daki yürüyüş ve mitingin iptaline dair değerlendirmelerde bulundu.

Han, polisin göstericilere müdahalesinde büyük çaplı şiddet olaylarının patlak verebileceğini gördüğünü vurgulayarak, şiddet aksiyonlarının önüne geçmek için yürüyüşü iptal ettiğini kaydetti.

Polisin partililere göz yaşartıcı gaz sıkıp copladığını lisana getiren Han, “Bu beni ülkenin uygunluğu için yürüyüşü iptal etmeye sevk etti.” dedi.

Han, Başbakan Şahbaz Şerif’in partililere yönelik baskı siyasetini eleştirerek seçim kararı alınmaması durumunda daha büyük bir kitleyle yeni bir yürüyüş başlatacağı ikazında bulundu.

Han dün, seçim tarihi belirlemesi ve meclisin feshedilmesi için hükümete 6 gün mühlet tanıyarak başşehre yürüyüşü iptal etmişti.

Yürüyüşlerde, onlarca Han destekçisinin yanı sıra en az 100 polis de yaralanırken olaylarda yaklaşık 1700 kişi gözaltına alınmıştı.

Han, 22 Mayıs’ta Peşaver kentinde yaptığı konuşmada, yeni hükümeti kabul etmeyeceklerini belirterek, destekçilerini erken seçimler için baskı yapmak üzere 25 Mayıs’ta İslamabad’da barışçıl halde yürümeye çağırmıştı.

İslamabad idaresi ise Han’ın yapmayı planladığı yürüyüşe yasak getirmişti.

 İMRAN HAN HÜKUMETİ DÜŞMÜŞTÜ

Pakistan Parlamentosunda 10 Nisan’da yapılan inanç oylaması sonucu İmran Han hükümeti düşmüştü.

Ülkede 3 periyot başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, Mecliste 11 Nisan’da düzenlenen seçimde 174 oy ile salt çoğunluğun dayanağını alarak başbakan seçilmişti.

Han’ın Rusya’nın Ukrayna’ya akınlarını başlattığı 24 Şubat’ta başşehir Moskova’da Devlet Lideri Vladimir Putin ile bir ortaya gelmesi, Batılı ülkelerde rahatsızlık uyandırmıştı.

Bu durumu, ülkesinin “gaz tedarikine, buğdaya ve siber güvenlikle ilgili teknolojiye gereksinimleri olduğu” kelamlarıyla savunan Han, hükümetinin düşürülmesinden ABD’yi sorumlu tutuyor.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.