Fatsa’da fındık mitingi: Söke söke alacağız hakkımızı

SOL Parti’nin örgütlediği ‘Fındıkta Sömürüye Son’ Fatsa Mitingi bugün yapıldı.

Birgün’ün haberine nazaran ‘Fındığımıza Emeğimize Tabiatımıza sahip çıkalım’ sloganıyla düzenlenen miting için Fatsa’nın köylerinden gelip Cumhuriyet Meydanı’nı dolduran kalabalık, taleplerini lisana getirdi. Fatsa halkı, ekonomik krize, daima artan artırımlara, fındık monopollerine, taşocaklarına, madenlere karşı isyanını haykırdı. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı mitingde sanatkarlar Ali Asker, Mehmet Gümüş ve Fuat Latife sahne aldı.

Mitingde konuşan SOL Parti PM Üyesi Pelin Bektaş “İşgalci şirketler ve onlara maddelerle yardım eden işbirlikçiler. Soyguncular saray oturanları, çocuklarımızın geleceğini çalıyorlar bize yeme, içme, okuma diyorlar. Onlar fındığa ekmeğe canımıza düşmanlar. Altın diye diye nefese, toprağa, hayata, umuda düşman oldular. Biz emeğimizin ürettiğimizin fındığımızın kıymetini de değerini de biliyoruz” diye konuştu.

“Hakkımıza sahip çıkmak için yan yanayız. Fındık bizim canımız 70 lira hakkımız” tabirlerini kullanan Bektaş şöyle devam etti: “Bugün sömürenler işçilerden korkuyorlar bizden korkuyorlar. Bu memleketin dağı taşı havası suyu bu memleketin genci çiftçisi bayanı onlardan alacaklı. Bizler biliyoruz. Her gecenin sabahı gelir. Biz geliriz. Özgürlüğün emeğin dayanışmanın vakti şimdidir artık yeter! Onlar kaybedecek biz kazanacağız.”

FINDIK ÜRETİCİSİ: SÖKE SÖKE ALACAĞIZ HAKKIMIZI

Mitingde fındık üreticileri de kelam aldı. Hatice Salbaş “Bize diyorlar ki orman mahsulü. Bizim geleceğimiz 70 yıldır fındıktır. Biz nasıl geçinelim fındık olmadan. Söke söke alacağız hakkımızı. Hakkımız bu hakkımız” dedi.

Bir öteki fındık üreticisi Seyhan Ocak ise “Bugün bu ülkede tarımı bitirmişler. 3 milyar maaşla kimse çocuğunu okutamıyor. Benim çocuğum üniversitede, fındıkla okutabilir miyim bu çocuğu? Bugün fındık personelliği, işsizler ordusuna yazılmıştır. İstiyoruz ki fındığımız 70 lira, 100 lira olsun. Biz hakkımızı istiyoruz. Yanlış bir şey yapmıyoruz. Bir kilo fındıkla bir kilo şeker alınmıyor düşünebiliyor musunuz? Fındık 70 lira olsun, yolumuz açık olsun!” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.