Fenerbahçe’de Jorge Jesus ihtilali

Disiplin, motivasyon, taktik, coşku hakikat oyuncular ve yanlışsız sistem… Jorge Jesus ezberleri bozdu, Fenerbahçe manşetlere bu kere başardıklarıyla getirdi.

Türkiye Fenerbahçe’nin futbolunu, Fenerbahçeliler de Jorge Jesus’u konuşuyor. Portekizli deneyimin adeta bir ihtilal yaparak sarı-lacivertlileri makine üzere çalışan bir ekip haline getirmesi gündemden düşmüyor. Pekala Jesus bunu dört ay üzere kısa bir müddette nasıl başardı? Disiplin, azim, motivasyon, gerçek oyuncular ve hakikat sistem…

İşte Jorge Jesus’un başardıkları…

  • Jorge Jesus, işe, yıllardır hasret kalınan muvaffakiyetlerin oyunculara hatırlatılması ile başladı. Samandıra, 28 şampiyonluk görselleri ile süslendi. Disiplinin sağlanması ismine da tesislerdeki giriş-çıkış, dinlenme ve yatma saatlerine uyulmasını sağladı. Telefon kullanımını yasakladı. Yüksek para cezaları belirledi.
  • Çalışma temposunu artıran Jorge Jesus, egzersizler öncesi o günün idmanın ayrıntıları ve o hafta uygulanacak maç taktikleri ile ilgili oyuncularına detaylı dersler verdi. Fitness salonu mesaisiyle başlayan çalışma mühletleri evvelki yıllara nazaran çok artırıldı. 90 dakika boyunca süren pres gücü bu egzersizlerle sağlandı.
  • Kupasız geçen yıllarda bölünen Fenerbahçe tribünleri de Jesus’un sayesinde birleşti. Portekizlinin oynattığı futbol camiayı kenetledi. Pres, atak futbolu, son dakikaya kadar pes etmeme… Taraftarların özlediği bu kavramlar Jesus’un futbolunda beden buldu. Daima gol arayan bir kadro tribünlerin dolmasını sağladı.
  • Başkan Ali Koç’un kendi grubunu kurması istikametinde Jorge Jesus’u özgür bırakması işe yaradı. Jesus, sistemine uyan oyuncular transfer etti. Kulübe güçlendirildi. Rotasyon anlayışını yerleştirdi. Rekabet arttı. Yıldız kaprisinden eser kalmadı. Giren çıkan fark etmeden birbiri için oynayan bir oyuncu kümesi oluştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.