Fransız Le Monde Erdoğan’a övgü dolu kelamlar: Kıskançlıkla da olsa ustayı selamlıyorlar

Fransız Le Monde gazetesinde yayımlanan yazıda, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Erdoğan’ı kıskanmasına karşın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ve Rusya ile âlâ alakalar kurmayı başarmış büyük bir arabulucu olduğu belirtildi.

ERDOĞAN BÜYÜK ARABULUCU

Gazetede Alain Frachon’a ilişkin “Erdoğan büyük arabulucu” başlıklı yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna Devlet Lideri Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile alakasının düzgün olduğu belirtildi.

İKİ TARAFLA DA GÖRÜŞEBİLEN TEK LİDER

Frachon yazısında, ”Fransa cumhurbaşkanı doğruyu söylüyor. Türk mevkidaşı Ruslar ve Ukraynalılar için irtibatta olan kişi. Erdoğan, Akdeniz’i Karadeniz’e bağlayan boğazların anahtarına sahip” tabirlerini kullandı.

DIŞ SİYASET SAVUNUCULARI USTAYI SELAMLIYOR

Yazısında Erdoğan’ın bir dış siyaset ustası olarak uzmanlarca kıskançlıkla da olsa hürmetle izlendiğini yazan Alain Franchon, “Zelenskiy’e sıcak ve dayanak veren, her vakit Putin’i anlayan Erdoğan, arabulucu olarak kendini dayattı. Yan yana ancak herkesle ortası düzgün. Biraz kıskanç bir hisle de olsa realist ekolün dış siyasette savunucuları ustayı selamlıyor” dedi.

Erdoğan’ın memleketler arası alanda attığı ve tahlil getiren ataklarını de sıralayan Frachon, “Türk arabuluculuğu, Orta Doğu ve Afrika’ya hububat ihracatı için Ukrayna limanlarının blokajını kaldırmaya başlamasına müsaade verdi. Rus işgal birliklerinin patlayıcı bir duruma neden olan Zaporijya nükleer santraline BM müfettişlerinin gönderilmesine yardım etti. Temmuz ayında Türk Cumhurbaşkanı Rus mevkidaşı tarafından Soçi’de kabul edildi, güçlendirilmiş bir ekonomik iştirak imzaladılar. Ağustos ayında Zelensky, Erdoğan’ı ve hükümetinin bir kısmını uzun bir çalışma oturumu için Lviv’de karşıladı” diyerek milletlerarası alanda başarılı olduğunu yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.