Gazprom’dan açıklama: Kuzey Akım ile ilgili riskler sürüyor

Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, Kanada’da bakımı yapıldıktan sonra Kuzey Akım doğal gaz boru çizgisinde kullanılmak üzere Rusya’ya teslim edilmesi gereken Siemens türbinine ait değerlendirmelere yer verildi.

Yaptırımlar nedeniyle gerçekleştirilemeyen sevkiyatla ilgili açıklamada, kimi evrakın Siemens’ten Gazprom’a ulaştığına işaret edilerek, “Ancak evrak, daha evvel tespit edilen riskleri azaltmazken, daha fazla soru işareti yaratmıştır.” sözü kullanıldı.

Özellikle Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık tarafından uygulanan yaptırımlara ait mevzuların hala şimdiki olduğunun belirtildiği açıklamada, “Bu yaptırımlarla ilgili hususların tahlili, türbinin Rusya’ya teslimatı ve Portovaya kompresör istasyonundaki başka türbinlerin acil bakımı için ehemmiyet taşımaktadır.” denildi.

Açıklamada, kelam konusu problemlerin tahlili için Siemens’ten tekrar “ivedi destek” talep edildiğinin altı çizildi.

Gazprom, Siemens’e ilişkin türbinin Kanada’da yapılan bakımlarının akabinde Rusya’ya geri teslim edilmediği gerekçesiyle Kuzey Akım üzerinden doğal gaz sevkiyatını yüzde 60 düşürmüştü.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugün yaptığı açıklamada, Kanada’dan sevk edilmesi beklenen türbin motorunun devreye alınmasından sonra doğal gaz sevkiyatının teknik açıdan mümkün olan azami seviyede tekrar başlayacağını söylemişti.

Kuzey Akım, Yamal-Avrupa boru sınırı ve Ukrayna’daki boru sınırlarının yanı sıra Rus gazını Avrupa’ya taşıyan kıymetli çizgilerden biri olarak biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.