Gökçeada’da kafatası kırılan caretta caretta bulundu

Gökçeada’da başından yaralanmış bulunan deniz kaplumbağası, Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar (DKMP) Çanakkale Şube Müdürlüğü grupları tarafından tedaviye alındı.

Eşelek köyü kıyısında yürüyüşe çıkanlar, başından yaralı halde buldukları caretta caretta için DKMP görevlileriyle bağlantıya geçti. Rehabilitasyon merkezinde birinci tetkikleri yapılan caretta carettanın baş bölgesinden ağır bir darbe aldığı ve kafatasının büyük kısmının kırıldığı tespit edildi.

“NE VAKİT, NEREDE KARŞIMIZA ÇIKACAĞI BELİRLİ OLMUYOR”

DKMP Çanakkale Şube Müdürü Ozan Hacıalioğlu, Eşelek köyü kumsalında son bir ayda ikinci sefer başından yaralanmış caretta caretta bulunduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Kafa kemiğinde bir kırık var. Kaplumbağamızı ameliyata alacağız, başındaki kırılan kemiği onarmaya çalışacağız. Caretta carettaların denizde ne vakit, nerede karşımıza çıkacağı belirli olmuyor o yüzden insanlarımızdan ricamız kesinlikle dikkat etmeleri.”

FOTO: AA

TEKNELER TEHLİKE OLUŞTURABİLİYOR

Veteriner Tabip Meltem Dimişgi de caretta carettaların hava almak için bazen yüzeye çıktığını aktararak balıkçıları ve hız teknesi kullananları dikkatli olmaları konusunda uyardı:

“Çünkü bu hayvanlar su yüzüne çıktığı için maalesef motor çarpmasına sebep oluyor ve çok derin yaralar alıyorlar. Ekolojik sisteme çok büyük katkıları olan bu canlılar, birebir vakitte denizlerimizin paklık düzeyini göstermiş oluyor. Onları gördükçe memnunuz lakin yaralı geldikleri vakit çok üzülüyoruz.” (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.