Güç Bakan Yardımcısı: Birkaç nükleer santrale daha muhtaçlık var

Türkiye Güç Doruğu’nda yaptığı konuşmada Bayraktar, inşaatı devam eden Akkuyu nükleer santraline atıfta bulunarak, “2053 yılında karbon nötr bir iktisat olacaksak, uzun devirli güç planlamasında Türkiye’nin birkaç Akkuyu’ya muhtaçlık olan bir fotoğraf gözüküyor” dedi.

ELEKTRİK TÜKETİMİ DÜNYA ORTALAMASININ ÜZERİNDE

Türkiye’de elektrik tüketiminin dünya ortalamasının üzerinde bir süratte arttığına dikkat çeken Bayraktar, Türkiye’de giderek artan yenilenebilir kaynakların kesintili üretim zaafını gidermek için farklı nükleer santral tipleri üzerinde çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

“İNGİLTERE VE ABD İLE TEMASTAYIZ”

Alışılagelmiş nükleer santraller kadar geniş altyapı yatırımı gerektirmeyen, daha kolay bir yapıya sahip olan, lakin daha az güç üreten küçük modüler nükleer reaktörler (SMR) konusunda İngiltere ve ABD ile temaslarda bulunduklarını söz eden Bayraktar, “İngiltere ve ABD hükümetiyle SMR’lar hakkında çalışıyoruz. Nükleer Türkiye’de olmazsa olmazlarından bir tanesi. Kesintili yenilenebilir elektriği tamamlamak için gerekiyor” dedi.

“SAVAŞTAN ETKİLENMEDEN DEVAM EDİYOR”

Rusya’nın inşa ettiği Akkuyu nükleer santralinin 1,200 MW büyüklüğündeki birinci ünitesinin gelecek yıl devreye alınması için çalışmaların Ukrayna’daki savaştan etkilenmeden devam ettiğini belirterek, “Şu anda etkilenmeden tam gaz devam ediyoruz. Karşılıklı anlayış ve gayemiz santrali vaktinde yapabilmek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.