Hyundai Assan üretim, satış ve ihracat maksadını yükseltiyor

Hyundai Motor Company, çok gayeli kullanım özellikleriyle dikkati çeken yeni MPV modeli Staria’yı geçtiğimiz günlerde ülkemizde satışa çıkarmıştı.

Hyundai’nin yeni modeli Staria’ya ait İzmir’de düzenlenen basın tanıtımında konuşan Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, Hyundai’nin amaçlarına ve otomotiv pazarına yönelik açıklamalarda bulundu.

AA’da yer alan habere nazaran, satışlarda son 2 yıldır önemli artış olduğuna dikkati çeken Berkel, “Geçen sene sonunda yüzde 5,2 pazar hissesine sahiptik. Binek araba satışlarında da pazar hissemiz yüzde 6,5’ti.

“Yerli üretimin gücünü hissettik”

Bu yıl birinci 4 ayda pazar yaklaşık yüzde 2-3 daralmasına karşın biz satışlarımızı yüzde 65 artırdık. Binek tarafında pazar hissemizi yüzde 9,5’e, toplamda da pazar hissemizi yüzde 7,5’e getirdik. Biz bu muvaffakiyete ulaşırken her vakit yerli üretimin gücünü ardımızda hissettik.” diye konuştu.

Hyundai’nin Türkiye’de orta ve uzun vadede bir ticari araç üretmek üzere planının bulunmadığını bildiren Berkel, yeni model Staria için birinci etapta 500 adetlik bir satış planladıklarını ve talebe nazaran durumu tekrar değerlendireceklerini lisana getirdi.

Satış, üretim ve ihracat amaçları yükselecek

Berkel, Türkiye’de yakaladıkları satış temposunu devam ettirip yılı 45 bin 500 üzere bir satışla kapatmayı hedeflediklerini belirterek, “Çip kriziyle ilgili çok külfet yaşamazsak toplam satışlarımızı yüzde 20, üretimimizi yüzde 25, ihracatımızı da yüzde 33 artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Staria’nın 659 bin 900 TL’lik fiyatının epeyce rekabetçi olduğunu vurgulayan Berkel, “Bir hafta evvel çalıştık fiyatı. Olağan bir hafta içinde sahiden çok değişti kurlar, bu bizi çok zorluyor. O yüzden kurda inşallah bu türlü daha da fazla artış olmaz. Biz de fiyatlarımızı mevcut düzeylerde tutarız diye ümit ediyorum.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.