İspanya’da referandum: Monarşi mi cumhuriyet mi?

İspanya’da koalisyon hükümetinin küçük ortağı çok sol görüşlü Unidas Podemos ittifakının iki partisi Birleşik Sol (IU) ve Podemos tarafından desteklenen halk oylaması için tüm büyük kentlerdeki park ve meydanlara 725 oy kullanma masası kuruldu.

Halk oylamasını organize eden platformdan yapılan açıklamalarda, hiçbir bağlayıcılığı olmasa da halkın “monarşi mi yoksa cumhuriyet rejimiyle mi” yönetilmek istediğine karar vermesinin önünün açılabilmesi için bir teşebbüs başlatmanın hedeflendiği belirtildi.

OYLAMA DEVAM EDİYOR

Oylamanın 10.00-15.00 saatlerinde yapıldığı lakin birtakım yerlerde 19.00’a kadar uzatıldığı, Arjantin, Uruguay ve Dominik Cumhuriyeti ile kimi Avrupa ülkelerinde de oy kullanıldığı bildirildi.

Çok sağ görüşlü Vox partisinin, halk oylamasına müsaade verilmemesi için yaptığı müracaatlar ise kabul edilmedi.

KRALİYET AİLESİ, İTİMAT KRİZİ YAŞADI

Diktatör Francisco Franco periyodu (1936-1975) sonrasında birinci defa ülke genelinde monarşi sistemine karşı halk oylaması yapılırken, 2018 ve 2019’da üniversitelerde yahut Madrid’deki birtakım küçük yerleşim yerlerinde emsal oylamalar olmuştu.

İspanya’da Ekim 2020’de yayımlanan bir ankette, İspanyolların yüzde 40,9’unun cumhuriyet rejimiyle yönetilmeyi tercih ettiği açıklanmıştı.

İspanya’da Kraliyet Ailesi, bilhassa eski Kral Juan Carlos’a ilişkin yolsuzluk savları ve özel hayat skandalları nedeniyle önemli bir inanç krizi yaşadı.

Olağan koşullarda 2020’de yapılması planlanan halk oylaması, Kovid-19 salgını sebebiyle bugüne ertelenmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.