İtalya’da Başbakan Draghi vazifesinden istifa etti

İtalya Başbakanı Mario Draghi, istifasını sundu. Draghi, liderlik ettiği koalisyondaki 3 partinin hükümetine dün parlamentoda dayanak vermemesi sonrasında bu sabah istifasını sunmak üzere Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya gitti.

Cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale’de gerçekleşen görüşme sonrasında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Ugo Zampetti yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, bu sabah Başbakan Mario Draghi’yi kabul etti. Başbakan, Senatodaki dünkü görüşmeleri ve oylama sonucunu aktardıktan sonra kendisinin ve başkanlığını yaptığı hükümetin istifalarını yineledi. Cumhurbaşkanı, bunu dikkate aldı. Hükümet, şimdiki işlerin yürütülmesi için misyonda kalacak.” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Mattarella’nın alacağı karar bekleniyor

İtalya’daki hükümet krizinin nasıl sonuçlanacağı konusunda gözler, Başbakan Draghi’nin istifasını kabul eden Cumhurbaşkanı Mattarella’nın bundan sonra alacağı karara çevrildi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Cumhurbaşkanı Mattarella’nın parlamentonun üst kanadı Senato ve alt kanat Temsilciler Meclisinin liderleriyle öğlenden sonra istişarelerde bulunacak.

İtalyan basınındaki haber ve yorumlarda, Mattarella’nın parlamentoyu feshederek, 2023’ün birinci aylarında yapılması beklenen seçimleri sonbahara çekebileceği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı’nın seçimlerin vaktinde yapılması için yeni hükümet kurulmasına yönelik istişareler yapması da düşük ihtimalli senaryolar ortasında sayılıyor.

Mario Draghi liderliğindeki geniş iştirakli koalisyon hükümeti, Kovid-19 salgınının yol açtığı sıhhat ve ekonomik kriz şartlarında ulusal birlik hükümeti olarak 13 Şubat 2021’de misyona gelmişti. Draghi hükümetine, İtalyan parlamentosunda temsil edilen 10 siyasi parti takviye veriyordu.

Draghi hükümeti, 2018’deki seçimlerle oluşan 18. yasama devrinde misyon yapıp, olağan mühletini tamamlayamadan düşen 3. hükümet oldu.

Son hükümet krizi nasıl gelişti?

İtalya’da siyasi kriz, koalisyon ortaklarından 5 Yıldız Hareketi’nin (M5S), 14 Temmuz’da parlamentodaki oylamada, hükümetin sunduğu ekonomik yardım paketine dayanak vermemesiyle başlamıştı. Başbakan Draghi, M5S’nin takviyesini çekmesiyle ulusal birlik hükümetini oluşturan birlikteliğin bozulduğunu belirterek, istifasını vermek üzere tıpkı gün Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya gitmişti.

Cumhurbaşkanı Mattarella ise Draghi’nin istifasını kabul etmeyerek, kendisinden hükümet kriziyle ilgili parlamentonun üst kanadı Senato ve alt kanat Temsilciler Meclisine bilgi vermesini ve güvenoyu aramasını istemişti.

Başbakan Draghi de dün hükümet kriziyle ilgili Senatoda yaptığı konuşmada, “Eğer hala bir ortada kalmak istiyorsak, bunun tek yolu hükümet mutabakatını hamasetle, fedakarlıkla ve güvenilirlikle sıfırdan yine inşa etmektir.” tabirlerini kullanmış ve ulusal birlik koalisyonu ismiyle andığı hükümetine tekrar can vermeye çalışmıştı.

Senatodaki görüşmeler sırasında M5S’ye ek olarak sağ partiler Forza Italia ve Lig de kesimi oldukları Draghi hükümetine yönelik itimat oylamasına katılmayacaklarını açıklamıştı.

Senatoda dün akşam yapılan oylamada, Draghi hükümeti kıl hissesi güvenoyu almış fakat koalisyonun üç büyük partisi oylamaya katılmamıştı. Bu sonuç üzerine Draghi, geçen hafta sunduğu istifasını, bu sabah Cumhurbaşkanı Mattarella’ya giderek tekrar vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.