Jens Stoltenberg: Erdoğan’ı Madrid’e davet ettim

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik müracaatlarını net bir lisanla reddediyor.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken NATO, Madrid’de Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in katılacağı bir dörtlü tepe düzenleyecek.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Madrid’de yapılacak NATO Başkanlar Tepesi öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Amacımız ilerleme kaydetmek”

Jens Stoltenberg; İsveç, Finlandiya ve Türkiye ortasında yapılacak toplantıya ait, Amaç elbette Finlandiya ve İsveç konusunda ilerleme kaydetmek. Rastgele bir kelam vermeyeceğim lakin sizi temin ederim ki ilerlemeyi sağlamak için etkin olarak çalışıyoruz. dedi.

“Çok uğraş veriyoruz”

Stoltenberg, yapılması planlanan bu toplantının emelinin ilerleme kaydetmek olduğunu belirterek, Herhangi bir kelam vermeyeceğim ancak sizi temin ederim ki ilerlemeyi sağlamak için faal olarak çalışıyoruz. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya iştirak başvurusu tarihi bir karardır. NATO’yu güçlendirecek ve Avrupa-Atlantik bölgesinde istikrara katkıda bulunacak bir şey olacaktır.dedi.

“Türkiye’nin telaşlarını dikkate almalıyız”

Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılması konusunda ağır çalışma yaptıklarını, lakin Türkiye’nin güvenlik telaşlarını de dikkate almaları gerektiğini tabir ederek, Finlandiya ve İsveç’in üyelik başvurusu yapmasının akabinde, ittifaka katılabilmelerini sağlamak için çok çalıştık. Tıpkı vakitte müttefiklerin ve bu durumda Türkiye’nin lisana getirdiği kaygıları de dikkate almamız gerekiyor. Müttefikimiz Türkiye, Finlandiya ve İsveç ile son haftalarda diyaloğu yoğunlaştırmamızın nedeni budur. sözlerini kullandı.

Erdoğan Madrid’e gidecek

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Devlet Lideri Sauli Niinisto ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson’un Madrid’de bir ortaya geleceğini belirtti.

Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm ve bugün ilerleyen saatlerde Başbakan Andersson ile görüşeceğim. Lider Niinisto, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Andersson’un yarın Madrid’de görüşeceklerinden ötürü çok mutluyum. diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.