Kardiyoloji uzmanından kalp hastalarına değerli ‘sıcak hava’ ihtarları

Yaz aylarının gelmesiyle bir arada yükselen sıcaklıklar kronik rahatsızlığı olan yurttaşları olumsuz istikamette etkilemekte. Hipertansiyon ve kalp yetmezliği üzere rahatsızlığı olan yurttaşların, sıcak havalarda günlük en az 2 buçuk litre su tüketmesini ve serin havalarda dışarı çıkmaları gerektiğini söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Uz. Dr. İsmail Babalan kronik rahatsızlığı olan bireyler için kıymetli tavsiyelerde bulundu.

“SICAK HAVALARDA FAZLA KALINIRSA KALP KRİZİ RİSKİ ARTABİLİR”

Kardiyoloji Uzmanı Uz. Dr. İsmail Balaban, “Yaz aylarında ve sıcak havalarda bedenimiz artan bu sıcaklıklarda beden sıcaklığımızı dengelemek için cildimize daha çok kan gönderir ve bunu terleme yoluyla beden sıcaklığını düşürerek yapar. Ciltteki kan damarları genişler ve cilde daha fazla kan pompalanır. Bunun sonucunda tansiyon bir ölçü düşer ve nabız yükselir. Bu durum kalp üzerinde bir yük oluşturur. Olağan sağlıklı insanların kalbi bu yükü karşılarken bilhassa kalp yetersizliği ve kalp damar hastalarında bu yük karşılanamayabilir ve olumsuz sonuçlara sebep olabilir” kelamlarını kullandı.

Balaban, şöyle konuştu:

“Özellikle kalp damar hastalarında bu durum uzun sürerse, sıcak havalarda fazla kalınırsa artan nabız ve tansiyon düşmesi ile birlikte kalp krizi riski artabilir. Kalp yetersizliği hastalarında ise iç organ işlevleri bozulabilir. Bilhassa ciltten fazla terleme ile birlikte su ve mineral kaybıyla böbrek yetersizliği gelişebilir. Böbreklere çok kan akımının azalmasıyla bir arada böbreklerden salınan birtakım hormonlar tansiyonda birebir süreçlere sebep olabilir. Bunun sonucunda da hipertansiyon hastalarında ani yükselmeler ve ani düşüşlerle birlikte kan basıncında düzensizlikler meydana gelebilir.”

KALP HASTALARI NELERE DİKKAT ETMELİ?

Sözlerine devam eden Uz. Dr. Balaban, “Kalp hastaları yaz aylarında kesinlikle ilaçlarına sistemli devam etmeli ve tabibine istişareden hiçbir formda hiçbir ilacını bırakmamalı. Su tüketimi çok kıymetli yaz aylarında en az 2 buçuk litre su tüketimi yapılmalı. Kalp yetersizliği ve böbrek yetersizliği hastaları ne kadar sıvı tüketeceklerini hekimine kesinlikle danışmalı” dedi.

Balaban, kelamlarını şöyle noktaladı:

“Bunun dışında sıcakların en ağır olduğu saatlerde, güneşin fazla olduğu saatlerde dışarda bulunmamalılar. Yorucu fizikî aktivitelerdan kaçınmalılar. Günlük olağan rutin antrenmanlarını serin havalarda yapmaları gerekmektedir. Bunun dışında tansiyon hastaları bilhassa hipertansiyon ilacı kullanan hastalar yaz aylarında tansiyon takiplerine dikkat etmeli. Tansiyonların da ani bir düşüş, yükselme üzere düzensizlikler mevcut ise ilaç değişikliği yahut ilaç düzenlemesi için doktora başvurması gerekmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.