Kars’ta Kerbela anması

Irak’ın Kufe kenti yakınlarındaki Kerbela Çölü’nde, Emevi Devleti’nin birinci halifesi Muaviye bin Ebu Süfyan’ın vefatından sonra yerine geçen oğlu, Emevilerin 2’nci Halifesi Yezid bin Muaviye’nin, Hazreti Hüseyin’in kendisine biat etmesini istemesi nedeniyle yaşanan üzücü hadiseler, Hazreti Muhammed’i ve onun ehlibeytini seven müminleri derinden yaraladı.

Hazreti Hüseyin ve beraberindekilerin, muharrem ayının 10’uncu günü olan Aşure Günü’nde şehit edilmeleri nedeniyle bugün, “matem günü” olarak görülüyor ve Kerbela şehitleri, bugün düzenlenen etkinliklerle yad ediliyor.

10 bin kişilik küme ellerinde Türk bayrağı, Atatürk ve Hazreti Ali’nin posterleriyle yürüdü

Hazreti Ali Çarşı Mescidi önünde bir ortaya gelen, ellerinde Türk bayrağı ile Atatürk ve Hazreti Ali’nin posterlerini taşıyan yaklaşık 10 bin kişilik küme, anma programı kapsamında yürüyüşe başladı.

Gruptakiler, Faikbey Caddesi’nden Işıklı Ehlibeyt Mescidi önüne kadar mersiyeler eşliğinde sine dövüp, bedenlerine zincir vurdu.

Gözyaşlarını tutamadılar

Okunan mersiyelerde kimi vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı.

Siyah elbise giyen bayanlar, ellerinde dev zülfikar kılıcıyla yürüyüşe katıldı.

AA’nın aktardığına nazaran yürüyüşte çocukların taşıdığı, üzerinde “Hazreti Ali Asger (A.S)” yazan sembolik tabut dikkati çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.