Katar’dan Avrupa’ya soğuk duş: Rus gazının alternatifi değiliz

Rusya’nın Ukrayan’ya karşı başlattığı işgal teşebbüsü 7 aydır devam ediyor. Katar Buyruğu Pir Temim bin Hamed Al Sani, Fransız Le Monde gazetesine kıymetli açıklamalarda bulundu.

Al Sani, Rusya ile Avrupa ortasındaki doğalgaz krizine ait dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Rusya ile Ukrayna savaşının akabinde Avrupa’nın uyguladığı yaptırımların işleri daha da karmaşıklaştırdığını savunan Al Sani, Rusya’nın global pazar için kıymetli bir kaynak olduğunu vurguladı.

‘RUSYA GLOBAL PAZAR İÇİN KIYMETLİ BİR KAYNAK’

Al Sani, güç ve gaz konusunda ise Asya başta olmak üzere Avrupa ülkelerine güç ihraç ettiklerini ve ilerleyen yıllarda da bu ülkelere gaz ihraç etmeye devam edeceklerini lisana getirerek, “Rus gazının alternatifi olabileceğimizi düşünenler yanılıyorlar zira Rusya global pazar için değerli bir kaynak.” değerlendirmesinde bulundu.

Tüm dünya için işleri karmaşık hale getiren yaptırımlar konusuna dikkatli yaklaşmak gerektiğini, Avrupa kıtasına gaz tedarikinde yaşanan kesintinin sebep olduğu sıkıntılardan herkesin etkilendiğini işaret etti.

“ARAP BAHARI’NA YOL AÇAN MESELELER HALA VAR”

Öte yandan Al Sani, Arap Baharı şovlarına sebep olan durumların hala var olduğunu ve artarak devam ettiğini, düşüncelerle başa çıkmak için kademeli bir formda gerekli ıslahatları hayata geçirme davetinde bulunarak, “Maalesef Arap Baharı’na yol açan yoksulluk, işsizlik ve mezunların işsiz kalması üzere derin meseleler hala varlığını sürdürüyor.” değerlendirmesi yaptı.

Çözüm bulunamayan sıkıntıların bilakis daha da arttığını, tahlil üretilememesi halinde olayların tekrar yaşanabileceğini lisana getirdi.

“HALKLARIMIZA GERÇEK ÜMİTLER VERMEMİZ GEREKİYOR”

Gelecekte yaşanabilecek olaylardan kaçınmanın en yeterli yolunun gerekli ıslahatları kademeli olarak uygulamak olduğuna dikkati çeken Temim, “Halklarımıza yalnızca sözlerle değil gerçek ümitler vermemiz gerekiyor.” dedi.

“SİYASİ ÖRGÜTLERLE İLGİ KURMUYORUZ”

Katar’ın Müslüman Kardeşler örgütüyle bağı bulunmasından ötürü eleştirilmesi konusunda Temim, “Müslüman Kardeşler ile bir bağımız yok. Katar topraklarında Müslüman Kardeşler ya da temaslı cemaatlerin hiçbir üyesi yok.” diye konuştu.

Katar’ın açık bir ülke olduğunu ve farklı görüş ve fikirlere sahip çok sayıda insanın burada yaşadığını aktaran Temim, “Biz bir ülkeyiz, parti değiliz ve siyasi örgütlerle değil ülkeler ve onların legal hükûmetleriyle bağ kuruyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

SURİYE DOSYASI

Temim, Suriye’deki Esad rejimiyle münasebetlerin yine başlaması hakkında “Her ülke, dilediği ülke ile bağ kurma hakkına sahiptir, lakin Arap Birliği, Suriye’yi haklı bir nedenle dışlamaya karar verdi ve bu sebep hala varlığını koruyor.” dedi.

Suriye’nin geleceği ve halkının talepleri hakkında bir barış süreci olursa rastgele bir görüşmeye katılmaya hazır olduğunu, lakin şu anda durumun bu türlü olmadığını söyleyen Temim, “Bir başkanın halkına karşı katliamlar yapmasını ve milyonlarca mülteciyi ülkesinden kovmasını neden kabul ediyoruz? Önemli davranmalıyız ve Suriye’deki probleme bir son vermeliyiz, birebiri Libya için de geçerli. Dikkatli olmazsak fecî sonuçlarla karşılaşacağız.” diye konuştu.

İSRAİL İLE İLİŞKİLER

Arap ülkelerinin İsrail ile ilgileri konusunda Pir Temim, her devletin bir öbür devletle bağlantı kurma hakkı olduğunu lisana getirdi.

Temim, “İsrail ile olağanlaşmak nedir? Bütün bir ciddiyetle soruyorum, İsrail’de durumlar olağan mi? Mutlaka hala işgal altında Arap toprakları var, 70 yıldan fazla bir vakittir konutlarına dönemeyen mülteciler var. Gazze’de abluka altında yaşayan Müslümanlar ve Hristiyanlar var.” sözünü kullandı.

Şeyh Temim şunları kaydetti:

“İsrail ile Filistin ortasında Oslo Mutabakatı imzalandığında İsrail ile resmi alakalar kurduk, Doha’da İsrail ticaret ofisini açtık. Lakin Gazze Şeridi’nde savaşlar son bulmadı. Yapmamız gereken Filistin halkı için barışçıl bir tahlile ulaşmak. Filistin halkına ümit vermeli ve topraklarını geri vermeliyiz. Biz İsrail ile konuşuyor ve Batı Şeria ve Gazze’de yaşayanlara yardımlar sunuyoruz. Ben iki devletli tahlile inanıyorum. Filistinliler ve İsrailliler yan yana yaşamalılar. Lakin maalesef şimdi buna çok uzağız.”

KÖRFEZ SÜRECİ

Şeyh Temim, ülkesinin 2017’de yaşadığı ablukaya ait “Geçmişten kelam etmekten hoşlanmıyorum.” diyerek geleceğe bakmak istediklerini vurguladı.

“Bakış açılarının bazen farklılaştığını anlıyoruz.” diye konuşan Temim, Körfez İşbirliği Kurulu (KİK) ile geleceğe hazırlandıklarını, bölgedeki gençlerin önünü açmanın temel işleri olduğunu bildirdi.

Temim “Birliğimiz ve iş birliğimiz tüm dünya için değerli iki öge. KİK büyük şok ve çalkantıların akabinde güzelleşme sürecinden geçiyor. Hakikat bir süreç üzerinde ilerliyoruz.” sözünü kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.