Kuru fasulye ve barbunyada 65 bin ton rekolte bekleniyor

Türkiye’de kuru fasulye üretiminin yüzde 23’ünü, barbunyanın ise yüzde 70’ini karşılayan kentte, hasat dönemi başladı.

Niğde Ziraat Odası Lideri Veli Kenar, kuru fasulye üretiminde Niğde’nin birinci sırada yer aldığını söyledi.

Kenar, üretimde geçen yıla nazaran az da olsa düşüş beklediklerini belirterek, üreticiler ortasında tahıl eserlerine yönelenler olduğunu söz etti.

Bu yıl yaklaşık 180 bin dekar alanda fasulye ekimi olduğuna değinen Kenar, şunları kaydetti:

“Geçen yıla nazaran tekrar üretimde birinci sırada olacağımızı düşünüyoruz. Fiyat beklentimizin altında kaldı. Geçtiğimiz yıla nazaran biraz daha üretim maliyetlerinin altında seyrediyor. İnşallah önümüzdeki günlerde fiyatların üst çıktığını göreceğiz. Rekoltemiz geçtiğimiz yıl yaklaşık 75 bin tondu. Bu yıl da rekoltenin 60-65 bin ton civarında olacağını düşünüyoruz.”

Devamlı fasulye ekilen yerlerde vakitle randımanın azaldığına dikkati çeken Kenar, bu nedenle çiftçilerin bir kısmının daha çok buğday, arpa üzere tahıl eserlerini ektiğini anlattı.

Kenar, seneye fasulye üretiminin tekrar artacağını düşündüklerini lisana getirerek, “Her yıl olduğu üzere tekrar bu sene kalitemiz hoş. Bölgemiz 1300 rakımda, burada yetiştiği için eser tatlı ve lezzetli oluyor. O yüzden Niğde’de, Türkiye çapında tutulan bir fasulyemiz var. Niğde olarak barbunyada da birinci sıradayız. Türkiye’de üretimin yüzde 70’i Niğde bölgesinden karşılanıyor. Barbunya daha çok Ovacık, Yeşilova, Uluağaç, Çavdarlı ve Çamardı bölgesinde üretiliyor. Fasulye rekoltesinin içinde barbunya da var.” diye konuştu.

Yeşilova köyünde 86 dekarda fasulye üreten Hasan Günaydın da temmuz ağustos periyodunda oluşan sıcaklık farkının randımana olumsuz yansıdığına işaret etti.

Ovacık köyünde barbunya üretimi yapan Ayhan Duyar da “Bu sene sıcaklardan ötürü barbunyanın boyutu biraz küçük olacak. Sıcaklardan ötürü eser süratli gelişti.” tabirini kullandı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.