Likya uygarlığı bu müzede sergileniyor

Antalya’nın Demre ilçesindeki Likya Uygarlıkları Müzesi, Likya Birliği kentlerinden çıkarılan tarihi yapıtlarla Likya uygarlığını bugüne taşıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik başkanlığında 2009’da başlatılan Myra-Andriake kazılarında ortaya çıkarılan Myra Antik Kenti’nin limanı olan Andriake Liman Kenti, açık hava müzesi haline getirildi.

Kazılarda ortaya çıkarılan ve bir kısmı yıkık halde bulunan, Milattan Sonra 129 yılından kalan Hadrian Granaryum’u da periyodun Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın dayanaklarıyla kapalı müze haline getirilip, ismi Likya Uygarlıkları Müzesi oldu.

2 BİN 240 ESER SERGİLENİYOR

Likya Uygarlıkları Müzesi, 7 birleşik büyük odadan meydana gelen 2 bin 400 metrekarelik kapalı alandan oluşuyor ve 1070 metrekarelik teşhir alanı bulunuyor. Kapalı alanda 9 Likya Birliği kentinde yapılan hafriyatlarda gün ışığına çıkarılan 2 bin 240 eser sergileniyor. Bu yapıtlardan 515’i sikke, 1720’si arkeolojik, 5’i de etnografik eser.

Myra, Patara, Xanthos, Andriake, Tılos, Arykanda, Pınara, Antiphellos ve Olimpos antik kentleri ile Aziz Nikolaos Anıt Müzesi kazılarından çıkarılan eserler, bu müzede sergileniyor.

Likya, Roma ve Bizans devirlerini kapsayan eserler ortasında mutfak eşyaları, altın takılar, mermer heykeller, kaplar, gözyaşı kutuları, ikonlar, Aziz Nikolaos Kilisesi’nin çanı, toprak ve cam eşyalar yer alıyor.

9 BİN 645 KİŞİ ZİYARET ETTİ

Açık hava müzesi olan Andriake Liman Kenti’nde ise liman yapıları, ticaret agorası, kilise yapıları, hamam, işlikler, yahudi tapınağı, yer altı su sarnıcı, anıtlar, tarihi tekne ve gemilere yük yükleme aletleri yer alıyor.

Giriş fiyatının 12,5 lira olduğu Likya Uygarlıkları Müzesi’ni bu yılın birinci 6 ayında 9 bin 645 kişi ziyaret etti. Müzeye olan ilgi ise her geçen gün artıyor.

Likya Uygarlıkları Müzesi’ni birinci kere gezen Gökhan Korkusuz, “Bu tıp müzelerin korunması hem bizim için hem de gelecek jenerasyonlar için düzgün olmuş. İçeride müzede daima eski yapıtlar, tarihi kalıntılar mevcut. Çok fazla sayıda mevcut. Bunların bu halde korunması çok iyi” dedi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.