Meclis Lideri Şentop’tan cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanlara ‘tatminkâr yanıt’ için 4 yılda 7 ikaz

ANKARA – CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanların milletvekillerinden gelen soru önergelerine “özensiz ve içeriksiz” karşılıklar verdiğini belirterek haziran ayı başında TBMM Lideri Mustafa Şentop’a başvurdu. CHP’li Özel, içeriğinde cevap olmayan bin 147 adet soru önergesini gönderdiği Meclis Lideri Şentop’tan “Meclis’in saygınlığı ve prestijini zedeleyen bu önergeleri” ilgili bakanlıklara iade etmesini ve bakanları “uyarmasını” talep etti.

CHP’li Özel’in bu müracaatına 15 gün sonra Meclis Lideri Mustafa Şentop’tan cevap geldi. TBMM İçtüzüğü ve kanunlarla ortaya konulan asıllar çerçevesinde yürütme konusunda gerekli hassasiyeti gösterdiğini belirten Şentop, soru önergelerine karşılık verme sürecini düzenleyen içtüzük unsurunu hatırlattı.

ŞENTOP: BAŞKANLIĞIMIZIN YETKİSİ ÖNERGE MUHATABI VE SAHİBİ ORTASINDA HAKEMLİK YAPMAK DEĞİL

3 Haziran 2022 tarihi itibariyle cumhurbaşkanı yardımcısı yahut bakanlara yöneltilmiş olan 56 bin 314 yazılı soru önergesinin müddeti içinde cevaplandırılmadığını, 269 önergeyi gelen kağıtlar listesinde ilan ettiklerini, bu durumu 459 başka yazıyla önerge muhataplarına bildirdiklerini belirten Şentop, “Bunun dışında Anayasa ve İçtüzük’te Başkanlığımıza soru önergelerinin cevaplandırılmasına yahut gelen karşılıkların içeriğine yönelik kontrol vazife ve yetkisi verilmemiştir. Hasebiyle önergelerin karşılıklandırılması noktasında Başkanlığımızın yetkisi önerge muhatabı ve sahibi ortasında hakemlik yapmak değil sırf koordineyi sağlamakla sonludur. Bu bahisteki sorumluluk önergenin muhatabı olan ve yanıtı gönderen Cumhurbaşkanı yardımcısı yahut bakana aittir” cevabını verdi.

MECLİS BAŞKANLIĞINDAN BAKANLIKLARA ‘TATMİNKÂR CEVAPLAR VERİN’ YAZISI

Meclis Lideri Şentop, CHP’li Özgür Özel’e gönderdiği yazısında yaklaşık 6 aylık vakit dilimlerinde cumhurbaşkanı yardımcısı ile bakanlıklara yazılı önergelerinin cevaplandırılma durumunu gösteren yazı yazıldığını, bu yazıda “Yazılı soru önergelerine müddeti içerisinde karşılık verilmesi ve verilecek karşılıkların TBMM’nin saygınlığına uygun olacak formda soruları tam olarak karşılayan, kâfi ve tatminkâr nitelikte hazırlanması” konusunun iletildiğini söyledi.

Şentop bu kapsamda 27’nci yasama devrinde, Cumhurbaşkanı yardımcısı ile bakanlıklara 26 Ekim 2018, 5 Temmuz 2019, 17 Ocak 2020, 10 Ağustos 2020, 29 Ocak 2021, 9 Temmuz 2021 ve 18 Ocak 2022 tarihlerinde olmak üzere 7 yazı yazdıklarını aktardı.

Meclis Lideri Şentop cevabını, “TBMM Başkanlığınca yazılı soru önergeleri ve yanıtları ile ilgili süreçler Anayasa ve TBMM İçtüzüğü’nde öngörülen yetkiler ve tarzlar çerçevesinde gerçekleştirilmekte; ayrıyeten yazılı soru önergelerinin müddeti içerisinde ve kâfi içerikle yanıtlandırılması konusunda Cumhurbaşkanı yardımcısı ile bakanlıklar nezdinde gerekli teşebbüslerde bulunulmaktadır” tabirleriyle sürdürdü.

‘ŞENTOP, KARŞILIKLARIN PARLAMENTONUN SAYGINLIĞINA UYGUN OLMADIĞINI İTİRAF ETTİ’

Meclis Lideri Mustafa Şentop tarafından verilen karşılığı pahalandıran CHP’li Özgür Özel, “Şentop imzasıyla gelen 1,5 sayfalık cevaptan açıkçası parlamento ismine büyük hüzün duyduğumuzu tabir etmem gerekir” dedi.

Şentop’un karşılığıyla “önergelere verilen karşılıkların parlamentonun saygınlığına uygun olmadığını itiraf ettiğini” söyleyen CHP’li Özgür Özel, “Bu nedenle 6 ayda bir bakanlara ve Cumhurbaşkanı yardımcısına yazı göndererek önergelere mühleti içinde ve parlamentonun saygınlığı çerçevesinde karşılık verilmesini talep ettiğini belirtmektedir” diye konuştu.

‘İÇTÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ NOKTASINDA HAZIRLIK YAPIYORUZ’

Bakanların Meclis Lideri imzalı bir yazıyı dahi dikkate almadığını söz eden CHP’li Özel, değerlendirmelerini şu sözlerle sürdürdü:

“Demokrasilerin vazgeçilmez unsuru olan kuvvetler ayrılığı unsurunun, bu iktidar ve bu rejim devrinde nasıl ayaklar altına alındığını gösteren bu durumu düzeltmek ve parlamentoya eski saygınlığını kazandırmak boynumuzun borcudur. Görülmektedir ki yürütme organı temsilcileri Meclis Liderinden gelen yazıların gereğini yapmak yerine, onu buruşturup çöp sepetine atmaktadır. TBMM’nin 102 yıllık tarihinde yürütme organı tarafından bu kadar aşağılandığı bir devir hiç olmamıştır. Mustafa Şentop, sorunun varlığını kabul etmekle birlikte, bu mevzuda Anayasa ve İçtüzükte kendisine verilmiş bir yetki olmadığını kaydetmektedir. Bu çerçevede Meclis Liderine ve/veya Başkanlık Divanı’na yetki verecek bir İçtüzük değişikliği noktasında hazırlık yaptığımızı ve Meclis Başkanlığı’na bunu sunacağımıza da tabir ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.