Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu, İSO Meclisi’nde buluştuğu sanayicilerle tartıştı: ‘Kimse dövizi bozmuyor’

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin dünkü temmuz ayı olağan toplantısı, endüstriciler ile Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu ortasında döviz tartışmasına ve arbedesine sahne oldu.

Toplantının açılışını yapan İSO İdare Konseyi Lideri Erdal Bahçıvan, faiz maliyetlerinin düşürülmesine dönük çalışmaların en güçlü taraftarı olduklarını hatırlatarak şöyle devam etti: “Ancak ekonomik inanç ve global gerçeklerle ahenk sağlamayan birtakım adımlar kısa vadede yüksek faize dönük kimi tahliller getirse dahi, oluşturduğu inanç kırılganlıkları, beklentilerdeki bozulmaların tesiriyle daha uzun vadede hem finansal kaynaklara erişimi zorlaştırmakta hem maliyetini artıryor.”

Kavcıoğlu ise dünyanın fırtınalı vakitten geçtiğini, endüstricinin bu fırtınayı hem kendi gayretleri hem TCMB’nin sağladığı finansal şartlar sayesinde olabilecek en güzel halde geçirdiğini belirtirken şuna vurgu yaptı: “Para siyasetimizi ve modelimizi değiştirmeyeceğiz.” Kavcıoğlu, meclis üyelerinin özellikli döviz ve krediye ait sorularını ise özetle şöyle yanıtladı:

  • Bir trilyon verilmiş kaynak var fakat herkes şikâyet ediyor, nerede bu para? Verilen kaynakların bir kısmı ile herkes döviz aldı biliyorum. Döviz hastalığı var kimse dövizi bozmuyor.
  • Hesabında çok fazla döviz varken hâlâ bankalardan ucuz kredi alıp döviz almanın önüne geçmek emelimiz. Bankacılık kesiminde yüzde 15-16 ile verilen ucuz kredi ile kimse döviz almasın, mal stoku yapmasın.

Kavcıoğlu’nun bu kelamları üzerine ortaya giren Bahçıvan ise üretim muhtaçlıkları nedeniyle mal alanların zan altında bırakılmamasını istedi. İSO Meclis Lideri Zeynep Bodur Okyay da sanayiciye daha yakın olunmasını önerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.