Milyonların gözü EYT düzenlemesinde: İşte masadaki formüller

Ekonomik krizin tesiriyle seçmen dayanağını kıymetli ölçüde kaybeden iktidar, son periyotta EYT problemini tekrar gündeme aldı. İktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi müellifi Noyan Doğan, emeklilikte yaşa takılanlar için konuşulan formülleri köşesine taşıdı. 

Doğan, şunları sıraladı:

– 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olup da gerekli prim gün sayısı ile çalışma yılını tamamlayanların yaşa bakılmadan emekli edilmesi.

– 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olup da gerekli prim gün sayısını doldurmayanlara askerlik ve doğum borçlanması imkanı tanınarak, prim gün sayılarının tamamlayıp, yaşa bakılmadan emekli edilmesi.

– Tüm emeklilikte yaşa takılanlar için muhakkak prim gün sayısını tamamlayanların yaşa ve çalışma yılına bakılmadan emekli edilmesi ki, konuşulan prim gün fiyatları erkekler için 9000 gün, bayan çalışanlar için 7200 prim gün.

– Emeklilikte yaş takılanların yaş koşulunda indirim yapılması.

– Prim gün sayısını tamamlayanların emekli aylıklarında makul oranda kesinti yapılarak erken emekli edilmesi.

– Başta Almanya ve Finlandiya olmak üzere kimi Avrupa ülkelerinde uygulandığı üzere emekliliğe kaç yıl kaldıysa her yıl için belli oranda aylıklardan kesinti yapılarak emeklilik imkanı tanınması. Buna da kesintili emeklilik modeli deniyor.

“GENİŞ BİR DÜZENLEME YAPILACAĞINI SANMIYORUM”

Doğan, “Sosyal güvenlik sisteminin üzerine getireceği yük hesaba katıldığında, tüm emeklilikte yaşa takılanları kapsayacak, geniş bir düzenleme yapılacağını sanmıyorum. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişli olup da prim gün sayısını ve çalışma yılını tamamlayıp da yaşa takılanlara –ki, asıl EYT’li olan bu kesimdir- yönelik bir düzenleme yapılacaktır. Tahminen, bu kesim içinde prim gün sayısı eksik olanlara askerlik ve doğum borçlanması hakkı tanınarak, emekli olmalarına imkan tanınabilir” yorumunu yaptı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.