Nijerya’da terör hücumları: 50 meyyit

Batı Afrika ülkesi Nijerya‘da artan güvenlik meseleleri nedeniyle geçen hafta en az 50 kişinin hayatını yitirdiği bildirildi.

26 Haziran – 2 Temmuz’da Nijerya’nın farklı bölgelerinde silahlı ataklar düzenlendi. Bu ataklarda ortalarında 30 asker ve 10 da polisin de bulunduğu en az 50 kişi hayatını yitirdi, çok sayıda kişi yaralandı ya da kaçırıldı.

Nijerya ordusu, geçen hafta ülkenin farklı bölgelerinde düzenlediği operasyonlarda terör örgütü Boko Haram‘ın 314 üyesi teslim olmuş, ayrıyeten 82 örgüt üyesini etkisiz hale getirmişti.

Son yıllarda düzenlenen operasyonlara karşın örgüt, Afrika’nın en fazla nüfusuna sahip ülkesi Nijerya’da hala önemli güvenlik sorunu oluşturuyor.

Nijerya’da 2000’li yılların başından beri varlık gösteren terör örgütü Boko Haram’ın 2009’dan bu yana düzenlediği kitlesel şiddet hareketlerinde 20 binden fazla kişi öldü.

Örgüt, 2015’ten bu yana ülkenin hudut komşuları Kamerun, Çad ve Nijer‘de de akınlar gerçekleştirdi. Örgütün Çad Gölü Havzası‘ndaki taarruzlarında en az 2 bin kişi hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.