Patates, soğan ve limon… İşte gelen artırımlar

Yüksek üretim maliyetleri geçen yıl uzun süren kış ve yüksek nakliye fiyatları evvel üreticiyi sonra da vatandaşın sofrasının 4 temel eserini vurdu. Mutfağın ve bilhassa dar gelirlinin temel eserleri olan patates, kuru soğan, domates ve limon fiyatları geçen yıla nazaran yüzde 100-614 ortasında değişen artırımlarla hallerde tezgaha inmeye başladı.

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine nazaran, geçen sene 70 kuruştan satılan patates bu yıl 5 TL, 60 kuruştan satılan kuru soğan ise hallerde en az 5 TL’den fiyatlanıyor. Marketlerde ise patates 12.95, kuru soğan ise 9.75 TL’den satılıyor.

“FİYATLARI ÜRETİMDEKİ DURUM ŞEKİLLENDİRECEK”

Özellikle bu sene patates ve limonda üreticinin ekim konusunda badire yaşadığını ve yaz ayları sonrasında fiyatların yüksek seyretmeye devam edeceğini anlatan Türkiye Halciler Federasyonu Lideri Yüksel Tavşan, “Patatesin dekar başına üretim maliyeti yüksek. Kilogram başına 1-1.5 TL de nakliye maliyeti var. Aksi üzere halkın 4 temel eseri olan kuru soğan, domates, patates ve limonun 4’ü de değerli. Bundan sonra fiyatları üretimdeki durum şekillendirecek” dedi.

“TÜM BÖLÜMLERİ SARSAR”

Sofraların 4 temel eserindeki fiyat değişimlerinin nedenlerine değinen Tavşan, patatesin ekimi maliyetli bir eser olduğunu ve çiftçinin parasını alamamaktan korktuğunu kaydetti. Tavşan, şöyle devam etti: “Biraz mevsimsel güzelleşme olabilir lakin limon, soğan ve patatesi önemli takip etmek gerekiyor, temel eser bunlar. Her tarafı sarsar bu eserler. Patates geniş alanda üretim yapılan bir eser. Burada patates, soğan üzere eserlere dikkat etmek lazım.”

Domateste tarla eserlerinin devreye girdiğini lakin limonla birlikte bu eserde de çok fazla fiyat düşüşü beklenmemesi gerektiğini kaydeden Yüksel Tavşan, “Bizim aldığımız bilgi, erkenci limonlarda da sorun olduğu tarafında. Burada iki neden var. Birincisi soğuktan ağaçlarda donma oldu, ikincisi de para etmedi ve üretici öteki eserlere yönelmeye başladı. Ağaçları kesiyorlar. Domateste ise sera eserlerinden açık alana geçmeye başladı, biraz daha düşer lakin çok düşmez diye düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.