Pelosi’nin uçağı Tayvan’a indi! Savaş uçakları havalandı

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi, dört gün sürecek Asya cinsine çıktı. Bu ziyarete ait, karşılığı en çok merak edilen mevzu ise Pelosi’nin Çin ile ihtilaflı Tayvan’ı ziyaret edip etmeyeceğiydi.

UÇAK TAYVAN’A İNDİ, SAVAŞ UÇAKLARI HAVALANDI

ABD Temsilciler Meclis Lideri Nancy Pelosi ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak Tayvan’ın başşehri Taipei’de bulunan Songshan Havaalanına indi. Çin devlet medyası, Çin’e ilişkin savaş uçaklarının Tayvan Boğazını geçtiğini bildirdi.

ABD ÜSSÜNDEN SAVAŞ UÇAKLARI KALKTI

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin beklenen Tayvan ziyareti öncesi, Pelosi ve beraberindeki Kongre heyetini taşıdığı öne sürülen uçak Ada’ya yaklaşırken, ABD’nin Japonya’nın Okinawa Adası’ndaki hava üssünden savaş uçaklarının havalandığı bildirildi.

Japonya kamu yayın kurumu NHK’nin haberine nazaran, sekiz “F-15” savaş uçağı, beş tanker uçağı ile Kadena Hava Üssü’nden hareket etti.

Tayvan’ın 730 kilometre kuzeydoğusundaki Ada’dan kalkan uçakların Pelosi’nin uçağını korumak üzere yola çıktığı iddia ediliyor.

Tanker uçaklarının yakıt ikmali için jetlere eşlik etmesinin, havada uzun müddet kalmayı planladıklarına işaret ediyor.

Okinawa Savunma Ofisi, bugün “KC-135” tipi 22 tanker uçağının üsse geldiğini ayrıyeten “EP-3” tipi elektronik keşif uçağının Doğu Denizi’ne gerçek yola çıktığını kaydetti.

RUSYA: PROVOKASYON

Konuyla ilgili Rusya’dan da bir kıymetlendirme var. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, ülkesinin tek Çin prensibini desteklediğini ve Tayvan’ın bağımsızlığına karşı çıktığını söyledi. Zaharova, Pelosi’nin mümkün ziyaretini de provokasyon olarak nitelendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.