Rusya Merkez Bankası Lideri: Herkes hiçbir şeyin eskisi üzere olmayacağının farkında

Nabiullina, St. Petersburg Milletlerarası İktisat Forumu’nda (SPIEF) yaptığı konuşmada, ülke iktisadına ait değerlendirmelerde bulundu.

Rus ekonomisindeki durumun “karmaşık” olduğunun bir gerçeklik olduğuna işaret eden Nabiullina, “Durum süratle değişiyor. Bu değişimlere süratli bir formda karşılık verip ahenk sağlayabilmemiz gerekiyor” dedi.

Nabiullina, şartların artık eskisi üzere olmayacağının altını çizerek, “Herkes hiçbir şeyin eskisi üzere olmayacağının farkında. Dış şartlar sonsuza kadar olmasa da uzun bir müddetliğine ve manalı bir halde değişti. Şu anda ülke olarak milletlerarası iş gücü paylaşımından kaybediyoruz, zira ihracatımız indirimli ve ithalatımız ise artırımlı yapılıyor” diye konuştu.

İhracatın döviz gelirleri nedeniyle temel bir kaynak olarak görüldüğünü belirten Nabiullina, “Bence ihracatın yararlarını gözden geçirmeliyiz. Şayet ihracat gelirleriyle ithalat yapılamıyorsa, üretimimizin değerli bir kısmının iç pazara yönelik olması gerektiğini fark etmemiz gerekiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.