Rusya’dan 55 Kanadalı askeri ve siyasi yetkiliye yaptırım

Rusya Dışişleri Bakanlığı, karşılıklılık unsuru doğrultusunda 55 Kanadalı askeri ve siyasi yetkiliyi yaptırım listesine aldı.

Kanada’nın Ukrayna’ya yönelik akınları nedeniyle uyguladığı yaptırımlara Rusya’dan karşılık geldi. Kanada’nın kimi Rus siyasetçi, gazeteci ve iş beşerlerine uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Rusya Dışişleri Bakanlığı, karşılıklılık unsuru doğrultusunda 55 Kanadalı askeri ve siyasi yetkiliyi yaptırım listesine aldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Rus düşmanlığına bağlı olan Kanada Başbakanı Trudeau’nun hükümeti tarafından Rus vatandaşlarına uygulanan yaptırımlarla temaslı olarak 55 üst seviye asker ve siyasetçilerin ‘karşılıklılık’ prensibine dayalı olarak Rusya Federasyonu topraklarına girişi yasaklandı” denildi.

Yaptırım listesinde ise Kanada Muhafazakar Parti İcra Yöneticisi Wayne Benson ve Kanada Hava Kuvvetleri Kumandan Yardımcısı Colin Keiver üzere kıymetli isimler yer aldı.

Rusya’nın son olarak 55 Kanada vatandaşını yaptırım listesine dahil etmesiyle birlikte toplamda yaptırım listesine eklenen Kanada vatandaşlarının sayısı 818’e ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.