Sanatta bu hafta

SAİT FAİK ABASIYANIK’IN KISSALARI

İş Sanat’ın edebiyat ile müziğin bir ortaya geldiği dinletilerinde bu ay Sait Faik Abasıyanık’ın beş kıssası yer alacak.

YouTube’da 23 Mayıs’ta saat  20.30’da yayımlanacak “Şehir Amber Kokacak” başlıklı dinletide, “Müthiş Bir Tren”, “Havuz Başı”, “Balıkçısını Bulan Olta”, “Yüksek Kaldırım”, “Serseri Çocuk ve Köpek” öyküleri, eski bir radyo kayıt stüdyosunun canlandırıldığı sahne tertibinde sunulacak.

Atilla Birkiye’nin düzenlediği, müzik direktörlüğünü Serdar Yalçın’ın üstlendiği, Mehmet Birkiye’nin sahneye uyguladığı dinletide öyküleri Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Fayda, Hakan Gerçek seslendirirken, Seda Subaşı (keman) ve Şemsa İdil Ural (çello) eşlik edecek.

Aktiflik, birinci gösterim tarihinden itibaren İş Sanat’ın YouTube kanalından izlenebilir.

PİYALEPAŞA İSTANBUL SANAT MEYDANI’NDA STANTLAR

Piyalepaşa İstanbul Sanat Meydanı; yıl boyunca MERKUR, Pi Artworks, artSümer, Zilberman ve Arka On galerilerinin yeni stantlarıyla ziyaretçileri ağırlayacak.

MERKUR’de 7 Temmuz’a kadar devam edecek olan “Kim o / o Kim” adlı stantta, sanat pratiklerinde kâğıt, beton, seramik, kumaş, fotoğraf üzere faklı gereçler kullanan beş sanatçı; Canan, Merve Dündar, Leyla Emadi, Neriman Polat ve Saliha Yılmaz’ın yapıtları yer alıyor. Sanatkarlar yapıtlarıyla, bayan olmayı tanımlayan kıymetleri, imajları, davranışları ve inanç sistemlerini sorguluyor.

Öte yandan Pi Artworks’te 30 Haziran’a kadar sürecek olan “Yine Boya” adlı stantta, Mimar Sinan Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nden 2020 ve 2021 devri mezunlarının yapıtları yer alıyor.

Zilberman’ın yeni yeri Zilberman Selected’da ise 30 Temmuz’a kadar Isaac Chong Wai’nin “If we keep crying, we will go blind” (Ağlamaya Devam Edersek, Kör Olacağız) başlıklı üçüncü şahsî standı görülebilecek. Stantta büyük bir yerleştirme, iki kanallı bir görüntü, bir dizi ipek baskı, ışıklı bir kutu ve bir performans olmak üzere sanatkarın yeni çalışmaları yer alıyor. artSümer, Erdal Duman’ın galerideki 5’inci şahsî standına mesken sahipliği yapıyor. “Bu İşte Bir Zıtlık Var” isimli stant 2 Ağustos’a kadar devam edecek.

Ayrıyeten açılışa özel iki stant ile Sanat Meydanı’nda yer alan Arka On İstanbul, Sanatçı Songül Girgin’in Tohum ve Onur Dumansız’ın “Helix Thorn” isimli yapıtlarını sanat izleyicisi ile buluşturdu.

MOR VE ÖTESİ’NDEN STADYUM KONSERİ

Mor ve Ötesi 28 Mayıs akşamı Beşiktaş İnönü Stadı’nda (Vodafone Park) hayranlarıyla buluşacak.

Mor ve Ötesi, konserin ön kümesi olarak genç neslin en enerjik kümelerinden “The Ringo Jets”i seçti.

KARSU’DAN SENFONİK KONSER 

“İstanbul Night Flight” konser serisinin yedinci döneminde değerli isimleri ağırlayacak. Karsu 24 Mayıs’ta bir sefer daha Harbiye Açıkhava’da  80 kişilik Night Flight Symphony Orchestra & Choir eşliğinde senfonik konser verecek.

Sonraki günlerde ise maNga, Hayko Cepkin, Cem Adrian, Selami Şahin, Levent Yüksel, Hakan Altun, Fatma Turgut ve Karsu, Night Flight Symphony Orchestra & Choi konser verecek.

KONUTUN İLYASOĞLU İLE MÜZİK SEYAHATİ

Müzik eleştirmeni, öğretim vazifelisi, gazetemiz muharriri Meskenin İlyasoğlu, 28 Mayıs Cumartesi günü Zai Bodrum’da saat 15.00-17.00 ortasında söyleşiye katılacak. Orta Boyutlar – Bilim, İdeoloji ve Sanat kümesinin düzenlediği aktiflikte İlyasoğlu, 11. baskısını yapmaya hazırlanan “Zaman İçinde Müzik” kitabıyla birebir başlığı taşıyan bir konuşma yapacak. İlyasoğlu konuşmasında nelerden kelam edeceğini şöyle anlatıyor: “Ortaçağ kiliselerinin karanlık lakin ulvi seslerine, Rönesans’ın buluşlarla yüklü yaşama coşkusuna, barok periyodun büyük Bach ile son bulan dantel işlemelerine, Haydn-Mozart’ın inceliklerini taşıyan klasik periyoda, 19. yüzyılın Romantizmine ve grotesk operalarına; 20. yüzyıl yaklaşırken kocaman orkestraların yer aldığı ulusçu akıma ve Geç-Romantiklere, yeni arayışlara, özgür denemelere ve yıllardır değerini yitirmeyen minimalist akıma dek örnekler dinleyeceğiz.”

SOUNDGARDEN İÇİN GERİ SAYIM

Kendine Has Babylon Soundgarden, 28-29 Mayıs’ta Yapı Kredi bomontiada’da düzenlenecek. İki güne yayılan şenlik boyunca, dinamik Hollandalı elektronik ikilisi Weval, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Gaye Su Akyol, Hey! Douglas, Artz ve Bugy, Sattas, Dilan Balkay, Mert Demir üzere birçok isim yer alacak. Babylon, Populist ve avluda gün boyunca konserler verilecek. Yapıkredi bomontiada’da Olumlu tertibiyle yapılacak şenliğin biletleri Biletix’te satışta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.