Sıcaktan kaçanlar için yaylalar yaylalar

Kavurucu sıcaklardan kaçmak için yaylalara gerçek rotamızı çevirmenin tam vakti. Biz de o denli yaptık ve geçtiğimiz hafta iki günlük molayla soluğu Giresun’un Kümbet Yaylası’ndaki Birun Dağ Evi’nde aldık. Hem iki gece üç güne dört mevsimi sığdırdık hem de birbirinden hoş anılarla İstanbul’a geri döndük.

Son yıllarda yaz tatili gelince Karadeniz bölgesindeki yaylalara büyük kentlerden akın başlıyor. Mis üzere serin havası, doğal hoşluğu ve samimi insanlarıyla bizi kendine çeken bölgeden hiç kimse kolay kolay geri dönmek istiyor. Biz de bu sefer hem yaylalarda gönlümüzce eğlendik hem de Karadeniz’in çok da bilinmeyen yeni turizme açılan bölgelerini keşfettik. Bu keşif gezisinden sonra yeşilin ve mavinin buluştuğu doğal ve kültürel zenginliğiyle bizi kendine hayran bırakan Karadeniz’e yine aşık olduk.

Pamukkale’ye rakip Göksu Traventerleri

Diğer Karadeniz kentlerine nazaran daha bol güneş aldığı için hem fındığı hem de çayı hayli lezzetli olan Giresun son yıllarda bilhassa iç turizimde süratle yükseliyor. Tarihi, kültürü ve doğal hoşluğuyla Orta Çağ’dan bugüne pek çok medeniyete konut sahipliği yapan Giresun’un kah yaylalarında sislerin ortasında kaybolduk kah deniz kenarına inip keyifle çayımızı içip dalgaların sesine gönlümüzü kaptırdık.

KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİ

Bir periyot tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan bölge konuklarını keşfe davet ediyor. Biz de evvel varlıklı bitki örtüsüyle bezeli Kümbet Yaylası’na çıkıp akabinde Pamukkale’yi andıran Göksu Traventerler’inde buz üzere sularının içine daldık. Rengiyle adeta gelen ziyaretçileri büyüleyen Mavi Göl’ün ve Kuzulan Şelalesi bölgesinde yürüyüş yapıp dört mevsimi yaşayarak unutulmaz anılar biriktirdik. Günün yorgunluğunu atmak için mola verdiğimiz Tirebolu kıyısı başta olmak üzere Giresun Kalesi, Zeytinlik semti ve Giresun Adası ise bölgede görülmesi gereken öteki adresler diye not düşelim.

Mavi Göl

Giresun tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tabiat hoşluğunun buluştuğu kentlerimizden biri. Kiliseleri, tarihi sokakları, ören yerleri ve tabiat parklarıyla turizmde yeni bir atak için harekete geçen Giresun’u Karadeniz’in incisi olarak tanım eden Giresun Vilayet Kültür Turizm Müdürü Kemal Gürgenci bölgede yürütülen projelerle yaylaları yalnızca yazın değil kışın da turizme açtıklarını lisana getiriyor. Gürgenci bölgenin kültür ve turizm destinasyonuyla ilgili önemli çalışmalar yapıldığını belirtiyor ve bölgedeki dört tabiat parkıyla, şelaleleriyle, endemik bitki örtüsüyle, yürüyüş parkurlarıyla son yılların dört mevsim en tanınan kültür rotası üzerinde olduğumuzun altını değerle çiziyor.

YAYLA HAVASI BİR BAŞKA

Bizim Karadeniz tıbbımızda birinci durağımız bölgenin en yeşil ve en meşhur turistik yaylalarından biri olan Kümbet Yaylasıydı. Uçsuz bucaksız yeşil ve bol oksijeniyle bizi karşılayan yaylada 2000’li yıllardan bu yana hizmet veren Birun Dağ Evi’nde geceledik. Birinci gece hava epey sisli ve yağmurluydu. Doğrusu biraz moralimiz bozulsa da sıcacık soba başında gece uzunluğu yaptığımız muhabbet kısa müddette sevincimizi yerine getirdi. Sabah ise bizi pırıl pırıl güneşli hava karşıladı. Bir gün evvel sıkı sıkı giyindiğimiz kalın hırkaları, çorapları çabucak atıp yaylada sevinçle yürüyüş yapmaya çıktık. Rakımı 1850 metre olan Birun Dağ Konutları Giresun’a yaklaşık 60 kilometre uzakta bulunuyor. Havası tertemiz ve kuş cıvıltıları dışında diğer sesin olmadığı bu yerden kentin uğultusundan kaçmak isteyenler ayrılmak isteyeyecektir.

Kuzulan Şelalesi

İki günlük seyahatte bize eşlik eden rehberimiz Hüseyin Uzun namı başka Nayino Hüseyin bize bölgeyle ilgili hem aktüel hem de tarihi bilgiler verdi. Bölgeyi gezerken bize eşlik eden olmazsa olmazlar listesinde Karadeniz müziği ve lezzetleri de vardı. Pak havasını bol bol ciğerlerimize çekerken bu münbit topraklarda yetişmiş yiyeceklerle ise sofralarımız donatıldı. Karayemiş ve sarı kiraz kavurmaları birinci sefer tattığım lezzetlerdi. Muhlaması, çayı, fındığı, eti ise unutulmazdı.

GÖRSEL ŞÖLEN

Kümbet Yaylası’nın doruğunda adeta gökyüzüne dokunacağız hissini yaşadığımız Birun Dağ Evleri’nde tanıştığımız fotoğrafçı gençlerin verdiği bilgiler sayesinde bölgeye daha farklı bir gözle bakmaya başladığımızı itiraf edeyim. Bilhassa çektikleri gökyüzü fotoğrafları epeyce etkileyiciydi. Engin Ayyıldız, Ahmet Kılıç ve Hakan Aydın isimli üç fotoğraf sanatkarı bir ortaya gelerek “Yıldızların Altında Karadeniz” isimli bir küme kurmuşlar. Evvelce yaylalara çıkarak gökyüzünü fotoğraflayarak işe koyulmuşlar. Lakin bir süre sonra yayla yayla gezerek yalnızca gökyüzü fotoğrafı çekmek yerine bölgenin tarihi ve doğal hoşluklarını de enfes karelerde buluşturmaya karar vermişler. Pırıl pırıl dolunay ve yıldızlar altında şakır şakır akan şelaleler, dereler, çiçekli yaylalar, tarihi binalar, orman içinde kıvrıla kıvrıla kaybolan yollar bölgenin hoşluğunu fotoğraflarla bir manada ölümsüzleştiriyor. Fotoğraflar bölgenin dört mevsim hoşluğunu de gözler önüne seriyor. Bilhassa karın eşsiz hoşluğunu yansıtan kareleri görünce aslında yaylaları yaz kış ziyaret etmeliyiz diye içimden geçirdim. Esasen Birun Kümbet Dağ Konutu tesisi Müdür Yardımcısı Orhan Kılıç da bu hevesimi destekleyen bilgiler verdi. Giresun’da yaz turizminden çok kış turizminin de artık canlandığının altını ehemmiyetle çizen Kılıç, kendi tesislerinde kışın da konukları ağırlamaya devam ettiklerini belirtti. Ayrıyeten Kılıç, yakında Giresun’da Ordu’da olduğu üzere bir kayak tesisi yapma hazırlığında olduklarının muştusunu de verdi. Biz de bu yayları bir de kışın görmenin hayaliyle bu hoş kentten vedalaştık.

Giresun yaylalarına yolu düşenlerin yapması gereken 10 şey

1) Giresun’un Kümbet ve Kulakkaya Yaylalarına kesinlikle çıkın. Yaylaların serin havasını içinize çekin ve çiçek toplayın.

2) 2000’li yıllarda valilik tarafından yapılan bugün Albayrak Kümesi tarafından işletilen Birun Kümbet Dağ Evi’nde en az bir gece geçirin. Akşam çıtır çıtır yanan sobanın başında arkadaşlarınızla sohbet edin ya da sessizce bir köşede keyifle kitabınızı okuyun. Sabah erkenden uyanın ve yaylada yürüyüş yapın. Yürüyüşten sonra nefis bir kahvaltıya hazır olun. Tesise yalnızca yemek yemek için de çok fazla turist geldiğini not düşelim. Koçkaya Tabiat Parkı içerisindeki Birun Kümbet Dağ Evi›nde 1850 rakımda tabiatın içerisinde geçireceğiniz bu harika anları kente döndükten sonra da unutamayacaksınız.

3) Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız Birun Dağ Evi’ndeki salıncakta kesinlikle unutulmaz anı fotoğrafları çekin. Ayrıyeten Engin Ayyıldız, Ahmet Kılıç ve Hakan Aydın isimli arkadaşların kurduğu “Yıldızlar Altında Karadeniz” fotoğraf kümesini ziyaret edip fotoğraflayacağınız adresleri not alın.

4)Karadeniz’in üç adasından biri olan Giresun Adası’na tekne çeşitleriyle çıkıp gezin. Giresun’u bir de bu adadan seyredin.

5) İlerde ismini daha çok duyacağımız Göksu Traventerlerini kesinlikle görün. Hatta ayakkabılarınızı çıkarıp suyun içinde yürüyün. Pamukkale’ye rakip olacak hoşlukta bu adresi birinci keşfedenlerden olun. Ayrıyeten buradaki sodalı suyu içeceğiniz mükemmel bir çeşme var. Çeşmeden kana kana sodalı su içmeyi unutmayın. Bu suyu içince kentte içtiğiniz maden suları için pişman olabilirsiniz.

6) Mavi Göl hoşluğuyla sizi de etkileyecektir. Gölün etrafında küçük bir cins yapıp bol bol fotoğraf çekin.

7) Mavi Gölü’n yanında birebir vakitte Kuzalan Şelalesi var. Bu şelaleyi de çok seveceksiniz.

8)Girusun kıyısında soluklanmak istiyorsanız İstanbul’da da şubesi olan Doğal Dükkan’a uğrayın. Burada kesinlikle kendinize pide ısmarlayın pişman olmayacaksınız. Ayrıyeten kentten ayrılmadan evvel mahallî eserlerden almak istiyorsanız yanlışsız adrestesiniz.

9)Tribolu’nun sokaklarında kaybolun. Bilhassa Taflan Sokaklarında bol bol anı fotoğrafları çekilin. Vaktiniz varsa tarihi Zeytin semtini, çocuk kütüphanesini de kesinlikle ziyaret edin.

10) Gittiğiniz kentte kaleye çıkmadan dönmek olmaz. Giresun’da ise hiç olmaz. Giresun Kalesi’ne çıkarsanız belediyenin toplumsal tesisinde keyifle çay içmeyi ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.