Sivaslı usta, kemik taraklarıyla Çin’e baş tutuyor

Sivas’ta son ustasından kemik tarak imalini öğrenen Muhammed Emin Eyce, unutulmaya yüz tutmuş mesleği ile piyasayı ele geçiren ucuz taklid Çin taraklarına meydan okuyor.

Kemik taraklar, Çin’de değil Sivas’ta üretilir

Piyasada Çin’den geldiği tez edilen kemik tarakların satılmaya başlandığını fark eden Muhammed Emin Eyce, yerli tarak üretimini yaşatmak için kolları sıvadı.

Pandemi periyodunda son ustasından kısa müddette unutulmaya yüz tutmuş kemik tarak mesleğini öğrenen Eyce, Çin malı kemik taraklara meydan okuyarak yok olmakta olan mesleği yaşatmaya çalışıyor.

“Bir tarağın imali 1,5 saat sürüyor”

İha’nın haberine nazaran, aç sıhhatine bir çok yararı bulunan kemik taraklar 30 farklı etaptan geçerek hazırlanıyor. Manda, tosun ve koçboynuzlarından üretilen kemik tarakların üretimi yaklaşık bir buçuk saat sürüyor.

“El imali Sivas kemik tarakları, Çin mallarına nazaran pahalı”

El imali Sivas kemik taraklarının Çin malı taraklara nazaran daha değerli olduğunu söyleyen Eyce, bu yüzden satışların düşük olduğunu belirtti.

“Çin’den gelen taraklar kemik Sivas tarağı olarak satılıyor”

Çin’den gelen tarakların Sivas kemik tarağı olarak satılmaya başlandığını belirten Eyce, “Pandemi devrinden evvel kemik tarak yapan bir ustamız vardı. O ustamız pandemi devrinde kemik tarak yapmayı bırakınca Çin’den gelen tarakları Sivas kemik tarak olarak satmaya başladılar. Pandemi sürecinde ben de boşta kalmıştım. Esasen mesleğim gereği boynuzlar ile iç içeyim. Bende kemikten tarak yaptım, gelen müşterilerime gerçek Sivas kemik tarağını satmaya başladım.


25-30 evreden geçiyor

Kemik tarak, yaklaşık olarak 25-30 etaptan geçiyor. Evvel boynuzları kesmekle başlıyoruz. Isıtma, düzeltme, tesviyesi, yüzünün temizlenmesi, dişlerinin açılması ve sivriltilmesi, zıbarası ve parlatılması üzere süreçlerden geçiyor. Bir tarağın yapılması 1 yahut 1 saat 30 dakikayı bulabiliyor. Diş sayısı çok olduğu için, yalnızca dişlerini açmak 1 saatimizi alıyor.” halinde konuştu.

“Saçta kepeklenmeyi ve saç dökülmesini önler”

Kemik tarağın insan sıhhatine birçok yararının olduğunu belirten Eyce, “Saç sıhhatine yönelik olarak kemik tarak, saç tabanlarına hava aldırır. Saç tabanlarındaki hücreleri yeniler, bedende ki negatif elektriği alır, saçta kepeklenmeyi ve saç dökülmesini önler. Doğal olduğu için hiçbir yan tesiri bulunmaz.


Çırak yok

Çırak bulamıyoruz, vatandaş buraya çalışmak için geliyor, boynuz kokusunu ve tozunu görünce çırak olmaktan vazgeçiyor. Unutulmaya yüz tutmuş bir meslek hatta unutuldu da diyebiliriz.

Son temsilcisiyiz

En son temsilcisi de biz olduk. 40 yaşındayım, bu işi olabildiğince götürmeyi planlıyorum. Daha sonrasında biter diye düşünüyorum ilgi duyan da, çırakta olmadığından ötürü.” dedi.

“Çin tarağı için ne desek boş olur”

Fiyatlar yüksek olduğu için taleplerin de düşük olduğunu belirten Eyce, “Bizim taraklar el üretimi olduğu için Çin tarağına nazaran daha değerli oluyor. Yalnızca bilen bireyler geliyor, bilen şahıslar problemsizce alıyor. Olağan tosun boynuzu tarak 80 lira, manda boynuzu tarak var 140 lira olarak satıyoruz. Çin tarağının kemik olup olmadığı meçhul, hangi madden yapıldığı muhakkak değil. Nasıl yapıldığını dahi bilmediğimiz için Çin tarağı için ne desek boş olur.” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.