Tahıl Sevkiyatı Muahedesi’ni ABD, memnuniyetle karşıladı

imza merasimi yarın İstanbul’da yapılacak. ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, yarın yapılacak mutabakatla ilgili “Bu muahedeyi memnuniyetle karşılarız. BM Genel Sekreteri’nin sıkı çalışmasını takdir ediyoruz. Türk müttefiklerimizin orada ortaya koyduğu çabalı çalışmaları alkışlıyoruz.” dedi.

Price, bunun yalnızca ABD için değil G-20 ülkelerinin de desteklediği bir muahede olduğunu belirtti. Rusya’yı “gıda eserlerini silah olarak kullanmakla” suçlayan Price, muahedenin uygulanmaya başlamasını dört gözle bekleyeceklerini fakat Rusya’nın da tahıla blokaj uygulamasından sorumlu tutulması gerektiğini kaydetti.

Sözcü, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Görüşmelerde BM Genel Sekreteri’ni destekledik, Türk müttefiklerimizi destekledik diyebilirim. Elbette Ukraynalı ortaklarımızı da bu bahisteki gayretlerinde destekledik. BM tarafından çeşitli basamaklar konusunda bilgilendirildik. Uzmanlarımız notları karşılaştırdı ve notları paylaştı. Tıpkı şey Türk müttefiklerimiz, Ukraynalı ortaklarımız için de geçerli. Tekrar, aslında bu noktada olmamalıydık. Bu, Rusya Federasyonu’nun gıdayı silahlandırmak için kasıtlı bir kararıydı. Son bir saat içinde duyduklarımız sevindirici bir gelişme. Fakat asıl kıymetli olan bu muahedenin uygulanmasıdır. Doğal ki ortaklarımızla Rusya’yı bunun uygulanmasından sorumlu tutmak için çalışmaya devam edeceğiz.”

TAHIL KORİDORUNUN AÇILMASI KONUSUNDA UMUTLUYUZ

Beyaz Saray, yarın İstanbul’da yapılacak Tahıl Sevkiyatı Muahedesi imza merasimine ait, “Savaş boyunca Rusya’nın ihracatları engellediğine bakıldığında Ukrayna’nın tarım ihracatlarının tekrar açılması konusunda gerçekçi olduğumuz kadar umutluyuz da.” açıklamasını yaptı.

Beyaz Saray’da isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, “Savaş boyunca Rusya’nın ihracatları engellediğine bakıldığında Ukrayna’nın tarım ihracatlarının yine açılması konusunda gerçekçi olduğumuz kadar umutluyuz da. Rusya, global besin güvenliğini daha da kötüleştirmiştir.” tabirlerini kullandı.

Ukrayna tahılına yönelik ambargonun bitmesinin, Rusya’nın yaptığı muahedeyi uygulamasına da bağlı olduğunu belirten yetkili, global besin piyasalarındaki dertlerin tek sorumlusunun Rusya olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.