Tarımda en vahim gösterge: Tarla bankada rehin

Rekor üstüne rekor kıran enflasyonun yol açtığı meşakkatlerin en vahim yansıması tarlada görülüyor. Hükümetin yardım ismi altında verdiği nakit takviyelerin de tesiriyle Türkiye’de kayıtlı çiftçi sayısı son 10 yılda yüzde 55 azaldı. Tarım alanları ise son 10 yılda yüzde 5, son 19 yılda yüzde 12 geriledi. Mazottan gübreye patlayan fiyatlar üretimi vururken çiftçiyi boğan gidişat, tarlanın da elden çıkmasına kadar vardı.

HASADI YAPAN ÇIKARI BORÇ ÖDEMESİNE VERİYOR

CHP’li Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Etraf Bakanı Murat Kurum, tapu kayıtlarına nazaran son 5 yılda bankalara rehin bırakılan tarım yeri sayısının 1 milyon 366 bin olduğunu açıkladı. Gürer, gübrede son bir yıldaki fiyat artışının yüzde 342’yi bulduğunu belirtti. “Çiftçi kredi borcunu ödeyerek yeni kredi alıyor. Alan daraltıp ekim yapıyor lakin borçları döndüremezse malı mülkü elden gidiyor” dedi.

GİRDİLER TARLAYI BANKADA REHİN BIRAKTI

Rekor kıran enflasyon hem tarlanın ekilememesine hem de sofraların boş kalmasına neden oldu. Ziraî girdi fiyatları 1 yılda yüzde 123.72 yükselirken, tarım-ÜFE yıllık yüzde 148.90 arttı. Maliyetleri karşılayamayan birçok çiftçi üretimi bırakırken, kalanlar ise borcu borçla döndürüyor. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Etraf Bakanı Murat Kurum, son 5 yılda bankalara ipotek ettirilen tarım toprağı sayısının 1 milyon 366 bin 172 olduğunu açıkladı.

Ekonomi idaresinin aldığı kararlar TL’de kıymet kaybı ve yüksek enflasyon olarak vatandaşa dönerken, üretime de yüksek maliyet olarak yansıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine nazaran, ziraî girdi fiyatları, yıllık bazda yüzde 123,72 arttı. Bilhassa gübre ve mazotta yaşanan rekor artışlar üreticinin belini büktü. TÜİK’e nazaran gübre ve toprak geliştiricilerde yıllık fiyat artışı yüzde 236.45 güç fiyatları ise 184.42 oldu. Rekor kıran girdiler hem üreticiye hem de tüketiciye enflasyon olarak yansıyor. Tarım eserleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) yıllık yüzde 148.90 artarken, tüketicinin de besin enflasyonu TÜİK’e nazaran yüzde 94’e ulaştı. Yaz aylarıyla fiyatların düşmesi beklenirken, artırım üstüne artırım geldi. Girdi fiyatlarındaki artışlar hem tüketiciyi hem üreticiyi mağdur ederken, tarlalar ekilemez duruma geldiç Maliyetleri karşılayaman çiftçilerin büyük bı kısmı üretimden çekilirken kalanlar ise borç batağında. Borcu borçla döndüren birçok üretici tarlasını ipotek ettirmek zorunda kaldı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tapu Kadastro Bilgi Sistemine (TAKBİS) nazaran 2022 Ocak ayı itibariyle ülkemizde bulunan tarım yeri parselleri ortasında son beş yılda bankalara rehin bırakılan parsel ve arazi sayısı kaçtı?” halindeki sorusunun Etraf, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanmasını istedi. Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Bakanlığımızın bağlı kuruluşu olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün, TAKBİS kayıtlarına nazaran; 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 yılları itibariyle; üzerine rehin tesis edilen taşınmazlarda, taşınmaz vasfı içerisinde “Tarla, bağ, incir, kavak, fidan, meyve, meyve, zerzevat, tarla, çay, bahçe, narenciye, elma, sera, fındık, bahçe, fıstık, pamuk, tütün, pirinç, çeltik, mısır, zeytin” geçen sözler sorgulanması sonucunda, rehin tesis edilen taşınmaz sayısı 1.366.172 olarak belirlenmiştir” açıklamasında bulundu.

ÇİFTÇİ 2021’DE 18 YILLIK BORCUN BEŞTE BİRİ KADAR BORÇLANDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2021 İdari Faaliyet Raporu’na nazaran, 2003-2021 yılları ortasındaki 18 yılda çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nden 479,7 Milyar TL kredi kullandığını açıkladı. Aygun, “Çiftçinin kırılma noktası, 2021 yılıdır. Ekonomik krizin derinleştiği 2021 yılında çiftçinin borç ölçüsü 97.3 milyar TL’ye ulaştı. Yani çiftçi yalnızca 2021 yılında; 18 yıllık borcun beşte biri kadar borçlandı!” dedi. Aygun, Tarım Kredi Kooperatiflerinin son raporuna nazaran de acizlik vesikası alan çiftçi sayısının 21 bin 333’e ulaştığına söyledi. Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) bilgilerine nazaran, çiftçilerin bankalara olan kredi borcu 2022 Mart’ta bir evvelki yılın tıpkı ayına kıyasla yüzde 33,2 oranında artarak 186.9 milyar TL’ye yükseldi. Çiftçiler, yılın birinci çeyreğinde bankalara 13,9 milyar TL daha borçlandı.

ÜRETİCİ SAYISI 500 BİNİN ALTINA DÜŞTÜ TARIM ALANLARI İSE YÜZDE 55 GERİLEDİ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dataları de kayıtlı çiftçi sayısının son yıllarda giderek düştüğünü ortaya koyuyor. 2008’de 1 milyon 127 bin olan çiftçi sayısı 2011 yılında 1 milyon 122 bine düştü. Çiftçi sayısı 2021 yılı sonu itibariyle 512 bine kadar geriledi. Bu da son 5 yılda çiftçi sayısının yüzde 28,7 son 10 yılda yaklaşık yüzde 55 azaldığını gösterdi. SGK’nın yanı sıra TEPAV’ın 116’ncı İstihdam İzleme Bülteni’ne nazaran, Türkiye’de çiftçi sayısı son yılların en düşük düzeyine gerileyerek 500 binin altına düştü. Kelam konusu düşüşle birlikte, çiftçi sayısı 493 bine geriledi.Tarım alanlar da ise durum değişmedi. Tarım alanları ise son 10 yılda yüzde 5; son 19 yılda ise yüzde 12 geriledi.

GIDA FİYATLARI DÜNYADA DÜŞÜYOR TÜRKİYE’DE ARTIYOR

Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü FAO’nun Besin Fiyat Endeksi Temmuz’da geriledi. Milletlerarası piyasalarda yaygın olarak süreç gören besin emtiasının aylık fiyat değişimlerini izleyen endeks Temmuz’da yüzde 8,6 düşüşle 140,9 puan oldu. Endeks Haziran’da 154,3 düzeyindeydi. Aylık düşüşe karşın endeks Temmuz 2021’e nazaran yüzde 13,1 artış gösterdi. Aralıksız dört aydır düşüş eğiliminde olan endeks, Ekim 2008’den bu yana pahasındaki en sert aylık düşüşe sahne oldu. FAO Hububat Fiyat Endeksi, ayılık bazda yüzde 11,5 düşüşün akabinde Temmuz ayında ortalama 147,3 puan oldu. Yıllık bazda ise yüzde 16,6 yükseliş kelam konusu. Düşüşe öncülük eden dünya buğday fiyatları, kısmen Ukrayna ile Rusya ortasında Ukrayna’nın Karadeniz’deki ana limanlarının blokajını kaldırmak için varılan muahedenin ve Ukrayna’dan tahıl ihracatının tekrar başlayacağının işaretiyle Temmuz ayında yüzde 14,5’e kadar düştü. Türkiye’deki besin fiyatları ise artmaya devam ediyor. TÜİK bilgilerine nazaran son beş ayda besin ve alkolsüz içecek fiyatlarındaki artış, her ay dünya ortalamasının çok üstüne çıktı, yıllık oran Temmuz’da yüzde 94’e kadar yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.