Tokat’ta tarihi hanın payandalarına sprey boyayla yazılar yazdılar

Tokat’taki tarihi Sulusokak’ta yer alan Deveciler Hanı, Osmanlı padişahı I. Mehmet periyodunda 1400’lü yıllarda inşa edildi.

Dış kısmında 15 dükkan yer alan, alt katında 27, üst katında ise 28 olmak üzere toplam 55 odadan oluşan han 2008- 2013 yılları ortasında Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edildi.

Otele dönüştürülmesi için ihale açıldı

2014 yılında Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ne tahsis edilen han, 2019 yılına kadar devlet konservatuvarı olarak kullanıldı. Hanı tekrar devralan Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü, otele dönüştürülmesi için ihale açtı.

Hanın duvarlarına yazılan yazılar tepki çekti

Son vakitlerde Deveciler Hanı’nın yan duvarlarındaki payandalara kimliği bilinmeyen şahıslarca sprey boyalarla yazılar yazıldı. Yerli ve yabancı turistlerce ziyaret edilen hanın yan duvarlarındaki payandalarına yazı yazılması, reaksiyon çekti.

Tarihi yapıtların geleceğe bırakılan bir emanet olduğunu söz eden Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen edebiyat Fakültesi Tarih Kısım Lideri Prof. Dr. Alpaslan Demir, bahse ait şu tabirleri kullanarak açıklamalarda bulundu:

“Tarihi yapıtlara ziyan verenler 2 yıldan 5 yıla kadar mahpus cezası ile cezalandırılır”

“Bu emanet noktasında herkesin hassas olması gerekiyor. Sprey boyalar ile tarihi yapıtlara verilen zararın hem maddi hem de manevi boyutu var. Maddi olarak bu sprey uzunlukların temizlenmesi noktasında devlet çok fazla küflete giriyor.

Manevi olarak ise erli ve yabancı turistlerin bu yapıtları ziyaret ettiğinde hiç güzel manzara olmuyor. Ayrıyeten bu ziyanı verenlerin bilmesi gerekir ki tarihi yapıtları müdafaa kanunu çerçevesinde tarihi yapıtlara ziyan verenler 2 yıldan 5 yıla kadar mahpus cezası ile cezalandırılır. Ayrıyeten 5 bin güne kadar idari para cezası verilir.”

“Yerli ve yabancı turistler, bu yazılar nedir diye soruyorlar”

Han etrafında bulunan esnaf da hana ziyan verilmesine reaksiyon gösterdi. Esnaf Tamer Oruç, “Burası tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan bir semtimizdir. Daha evvel bütün kervanlar buradan geçiyormuş. Bu bölgede Sulusokak’ta çok tarihi yapıtlarımız var.

Yerli ve yabancı turistler geliyor. Bu yazılar nedir diye soruyorlar. Bunun açıklamasını yapamıyoruz. Bununla ilgili yetkililerin gece ve gündüz olmak üzere güvenlik tedbiri almasını istiyoruz.” diye konuştu.

“Burada bekçi olması lazım”

DHA’nın haberine nazaran; semt sakinlerinden Mehmet Soysal ise, “Bu tarihi yapıtların korunması lazım. Burada bekçi olması lazım.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.