Trafikte alkolsüz olduğu halde alkolmetre cezası aldı

Manisa’da 21 Mayıs tarihinde trafik çevirmesinde alkolmetre üfletilen bir yurttaş 1.58 promil alkollü çıkınca hem ehliyetine 6 ay müddetle el konuldu hem de 1823 TL para cezasına çarptırıldı.

Alkolsüz olduğunu kaydeden yurttaş kolluk güçleriyle hastanede test yapılmasını talep etti ve yasal mühlet içinde cezaya itirazda bulundu. Müvekkili ismine itirazda bulunan Avukat Filiz Tuğçe Ayrancı İplikçi yaklaşık 2 aylık bir hukuk gayreti ile hem müvekkilinin ehliyetini geri aldığını hem de cezasının iptal edildiğini söyledi.

Müvekkili ismine hukuk gayreti veren Filiz Tuğçe Ayrancı İplikçi, “Bir müvekkilimiz 21 Mayıs tarihinde alkol testine tabi tutuluyor. Test sırasında kendisi alkollü olmamasına karşın alkolmetre ile yapılan ölçüm sırasında 1.58 promil alkollü olduğu tespit ediliyor. Müvekkilimiz bu sırada alkol oranına itiraz ediyor ve itiraz sonucunda müvekkilimiz kolluk güçlerince hastaneye götürülüyor. Burada da kan testine ve alkol testine tabi tutuluyor.

Ceza kesildiği için itiraz edilme durumu kelam konusu. Kan testi çıktıktan sonra biz 15 gün içinde yani yasal mühlet içinde Manisa Sulh Ceza Hakimliğine müracaatımızı gerçekleştirdik. Burada hastaneden ilgili kayıtların da istenmesini talep ettik.

Hastaneden gelen kayıtlar sonucunda müvekkilimizin tespit edilen alkol oranının yanlışsız olmadığı ve çok düşük olduğu tespit edildi. Burada isimli tıp kurumunun tespiti de kıymetli. Müvekkilimizin hastaneye gittiğinde birinci tespit ile ikinci tespit olan hastane tespiti ortasında bir buçuk saatlik bir fark var. Burada isimli tıp kurumu her saat için 0.15 promil düştüğünü kabul ediyor. Bu oranı mahkemede göz önüne almış.

Müvekkilimizin tespit edilen fiyat ile yasal hudut olan 0.50 promil ortasında önemli bir fark olduğundan bu ceza durumu müvekkilimizin lehine yorumlandı ve cezanın iptaline karar verildi. Hem ehliyeti geri verildi hem de cezası iptal oldu. Emsal durumlar için de emsal bir karar oldu. Dava süreci yaklaşık 2 ay sürdü. Burada Sulh Ceza Hakimliğine itiraz dilekçesi sunuyoruz rastgele bir duruşma yok. Belge üzerinden bir inceleme durumu kelam konusu oluyor. 2 aylık bir müddet zarfında birinci sefer ehliyeti alındığı için 6 ay ehliyetine el konuşmuştu ve bin 800 TL para cezası almıştı. Hem para cezasının iptali kelam konusu oldu hem de ehliyetinin iadesi kelam konusu oldu” dedi.

SÜRÜCÜLERE TAVSİYEDE BULUNDU

Aynı durumla karşılaşan şoförlere tavsiyede de bulunan İplikçi şunları söyledi: “Burada şu kıymet arz ediyor. Şayet alkolmetreye girdiyseniz ve bir teste tabi tutulduysanız kolluk güçleriyle hastaneye gitmeyi talep etmeniz değer arz ediyor. Kendiniz gittiğiniz vakit mahkeme dikkate almayabilir. Kolluk güçlerinden hastaneye gitmeyi ve alkol testine tabi tutulmayı talep edebilirsiniz. Burada da bizim kararımızda da olduğu üzere alkol testinin kolluk güçleri tarafından hastaneye götürülmesi sonucunda alınması değer arz etti. Bu türlü bir durumla karşılaşırsanız itiraz hakkınız mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.