Türkiye’den KKTC’ye deniz otobüsü seferi başladı

Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın ‘milli proje’ olarak nitelendirdiği Hatay Deniz Otobüsü (HADO) Sinan Paşa Gemisi birinci seferine çıktı. HADO, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Arsuz’dan hareket ederek Girne’ye yanlışsız yola çıktı.

Türkiye’de belediye eliyle yapılan birinci milletlerarası deniz nakliyatı, HADO ile resmen başladı. Birinci seferde Kıbrıs gazileri, Kıbrıs’ta okuyan öğrenciler ve aileleri ile çok sayıda konuk yer aldı.

HBB Lideri Doç. Dr. Lütfü Savaş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti seyahati öncesi açıklamalarda bulundu.

Savaş, geminin içinde yer alan gazilerle yakından ilgilenerek vatandaşların 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Konuşmasında HADO’nun birinci seferinin manalı bir günde başladığına vurgu yapan Savaş, “Bugün 19 Mayıs, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı gün. Bizde bugün Kıbrıs Gazilerimiz, Milletvekillerimiz ve her yaştan konuğumuz ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine kardeşlerimizin yanına gidiyoruz” dedi.

SAVAŞ: HER İKİ ÜLKEMİZE GÜZEL OLSUN

İki ülke ortasında irtibatı ve kardeşliği pekiştirmek ismine HADO seferlerinin değerli olduğunu söz eden Savaş, “ Kıbrıs’taki kardeşlerimize yanlarında olduğumuzu hissettirmek ve bundan sonra fiziken daha fazla görüşebilmek ismine Kıbrıs ve Hatay ortasında düzenlediğimiz deniz otobüs seferleri her iki ülkemize iyi uğurlu olsun” temennileriyle bütün yolculara âlâ seyahatler diledi.

Savaş, konuşmasının sonunda Zeytin Kolu Harekat bölgesinde terör saldırısı sonucu 13 Mayıs’ta yaralanarak hastaneye kaldırılan ve bugün vefat eden Piyade Uzman Onbaşı Haydar Şenelile bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet ve yakınlarına baş sıhhati diledi.

“BARIŞI GÖTÜRDÜĞÜMÜZ ADAYA, 48 YIL SONRA GEZMEYE GİDİYORUZ’”

HADO’nun birinci seferinde bulunmanın memnunluğunu yaşayan Kıbrıs Gazileri, 48 yıl sonra barışı götürdükleri adaya artık HADO ile gezmeye gittiklerinive bundan çok şad olduklarını söz ederek emeği geçenlere teşekkür etti. Sefere katılan iş adamları ise bu projenin Hatay’ın turizminin gelişmesinde değerli katkılar sağlayacağını ve KKTC ile kardeşlik bağlarının güçleneceğini belirttiler.

Kıyı Güvenlik ile gümrük atak botlarının eşlik ettiği HADO, alkışlarla Kıbrıs’a hakikat öğlen saatlerinde yola çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.