Üniversite kelam verdi mescit yapılacak: İnançlara saygılıyız

Kadir Has Üniversitesi’nde öğrenciler, mescit konusunda verdikleri uğraşın karşılığını almak için gün sayıyor… Öğrenciler, merkez yerleşke içerisinde mescit olmaması sebebiyle kasvet yaşıyordu. Üniversite idaresinden mescit temin edilmesine ait talepte bulunan öğrenciler, yer bakımından doluluk oranına ulaşıldığı istikametinde karşılık aldıklarını tabir etti.

ÇEVREDEKİ CAMİLER

Kadir Has Üniversitesi Mescit Hareketi öncülüğünde mescit için uğraş veren öğrenciler, namaz kılmak için okul etrafındaki mescitlere gitmek zorunda kalıyor. Bu hususta kasvet yaşayan öğrencilerden biri, “Namaz kılmak en az 10 dakika sürüyor, geri dönüşü de katarsak eşittir en az 20-30 dakika. Bu yüzden kısa ders aralarımızda koşarak okulun yakınlarındaki mescide gidiyor, abdest alıp namaz kıldıktan sonra koşarak bir sonraki derse yetişmeye çalışıyoruz” biçiminde konuştu. Öğrenciler, mağduriyetlerinin giderilmesi için üniversite idaresine ve CİMER’e talepte bulundu.

İNANÇLARA SAYGILIYIZ

Mescit konusunda karlılık karşısında üniversite idaresi çark etti, açıklama yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi: “Tüm mensuplarımızın inançlarına azami derecede hürmet göstermek, kurumumuzun prensiplerinden biridir. Kadir Has Üniversitesi’nde öğrencilerin ve çalışanların kullanımına sunulmak üzere bir mescit yapılması çalışmaları sürmektedir. Mescit, 2022-23 akademik yılında kullanılmaya başlanacaktır.

YARARLANABİLECEKLER

Öğrencilerimizin ibadetlerini rahatlıkla yerine getirebilmeleri için, üniversite yerleşkemizin çabucak yanında, giriş kapımıza 10 metre aralıkta bulunan Haraççı Karamehmet Camii’ne de her türlü yardımı uzun müddettir sunmaktayız. Öğrencilerimiz hem yerleşkemizdeki mescitten hem de yerleşkenin yanındaki mescitten günün her saati yararlanabilecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.