Vatandaş daha az ödesin diye güce ek bütçeden 134,5 milyar lira ayrıldı

Genel bütçe gelir iddiasının toplam 1 trilyon 80 milyar 515 milyon 421 bin lira artırılmasına karar verildi.

Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle güçte yaşanan darboğazdan kaynaklanan global güç piyasalarında yaşanan fiyat yükselişlerinin direkt vatandaşa yansıtılmaması için adımlar atılıyor.

Vatandaş daha az ödesin diye faturalarındaki yük azaltılacak

Küresel maliyetler arttıkça, ithal edilen elektrik ve doğalgaz faturaları da yükseldi. Vatandaşın bütçesini zorlayan faturalarda hükümet devreye girerek, hanelerde tükettilen elektrik ve doğalgazı piyasa fiyatlarının altında kullanması için pay ayıldı.

Ek bütçede güç kesimine 135 milyar lira ayırıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan 2022 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında 134,5 milyar liralık ödenek, güç kesimine iletilecek.

“Vatandaşlarımızın hanelerinde tükettiği doğalgaz ve elektriği daha ucuza kullanabilmeleri sağlanacak”

AA’nın haberine nazaran, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün TBMM’de yaptığı sunumda, Ek bütçeyle vatandaşlarımızın hanelerinde tükettiği doğalgaz ve elektriği daha ucuza kullanabilmelerini, çiftçilerimizin, personellerimizin, emeklilerimizin, çalışanlarımızın ve gereksinim sahibi olan vatandaşlarımızın daha fazla yanında olabilmeyi, ülkemizin büyüme ve istihdam potansiyeline katkı sağlayacak yatırımları daha süratli tamamlayabilmeyi amaçlamaktayız.” tabirlerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.