Vazife mühleti dolmuştu, tekrar atandı! Şükran Kodalak’ın emekli Başsavcı ve Yargıtay üyesi eşi kim?

Rekabet Kurulu’na yapılan atamalara ait Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran; Rekabet Konseyi 2. Başkanlığı’na, daha evvel konseyde üye olarak misyon yapan Ahmet Algan getirildi. Misyon müddeti dolan Şükran Kodalak ve Hasan Hüseyin Ünlü de Heyet üyeliğine tekrar atandı. İşte, Şükran Kodalak? kimdir sorusunun karşılığı…

ŞÜKRAN KODALAK KİMDİR? 

1969 yılı Ünye doğumlu olan 53 yaşındaki Şükran Kodalak, 1986 yılında Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Sıhhat Meslek Lisesi, devamında 1991 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

ŞÜKRAN KODALAK’IN  EŞİ KİMDİR?

Şükran Kodalak’ın eşi Türkiye’nin birçok mevzudan ötürü yakından tanıdığı isimler ortasında yer alıyor. Şükran Kodalak’ın eşi  15 Temmuz darbe teşebbüsüne karşı birinci soruşturmayı açan, periyodun Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, Yargıtay Üyesi Harun Kodalak‘tır.

2017 yılında  Ankara Cumhuriyet Başsavcısı olan Harun Kodalak o periyot Ankara’da çok konuşulan sürpriz bir kararla, Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı’nda görevlendirilmişti. Kodalak’ın yerine ise Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yüksel Kocaman getirilmişti. Yüksel Kocaman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pınarhisar Kapalı Cezaevi’nde kaldığı devirde, cezaevinin savcısıydı. 

  • 2017 yılında yapılan Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine nazaran, Deniz Feneri soruşturmasında  soruşturmada ‘örgüt ve dolandırıcılık‘ kabahatlerine takipsizlik kararı vermesiyle tanınan Kodalak’ın vazifeden alınmasının arkasında MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı 15 Temmuz darbe teşebbüsünde şahit olarak çağırma teşebbüsü, Başbakan Binali Yıldırım’ın şu an başdanışmanı olan ve yargıda cemaat yapılanmasında rolü bulunduğu argüman edilen Birol Erdem’in “şüpheli” olmak yerine, şahit yapılması ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın itirafçı olan eski HSYK üyelerine ait “doğruyu söylemiyorlar” çıkışının yattığı öne sürüldü.

Harun Kodalak tıpkı vakitte, Deniz Feneri davasında ”örgüt ve dolandırıcılık yok” diyen Başsavcı vekilidir. 2011 yılında Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş’in talimatıyla üç savcıdan sorumlu olan Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilleri Nuri Yiğit ile Şadan Sakınan’ın yerine Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Harun Kodalak görevlendirilmişti.

KARİYERİ 17 YAŞINDA BAŞLADI: DİKKAT ÇEKEN GÖREVLER

1986-1991 ve 2002-2006 yılları ortasında Gazi Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı‘nda değişik vilayetlerde hemşire olarak vazife yaptı. 2006 yılında Sağlık Bakanlığı Unvan Değişikliği imtihanında dereceye girerek avukat takımına atandı ve ardından Bakanlık Merkez Hukuk Müşavirliğine görevlendirildi.

Mayıs 2011 tarihinde Hukuk Müşavirliği takımına ve 2012 yılında Bakanlık Müşaviri takımına atandı ve İdare Hizmetleri Genel Müdürlüğü süreçlerine karşı Bakanlık aleyhine açılan davalarla ilgili süreçlerin takip ve koordinatörlüğünü yürüttü.

Ağustos 2016 tarihinde Daire Başkanı oldu. 04.10.2016 tarihli Resmi gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu’nun 2016/9261 sayılı Kararı ile Rekabet Şurası üyeliğine seçildi. 03.09.2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan atama kararına nazaran, Rekabet Şurası, üyeliği misyonuna, misyon mühleti dolan Şükran Kodalak tekrar atandı. Şükran Kodalak evli ve iki çocuk annesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.