YETERLİ Partili Ali Kıdık’tan Atatürk Havalimanı’na yapılacak millet bahçesi için çarpıcı tez

İBB Meclisi’nin UYGUN Partili üyesi Ali Kıdık, projenin art planında Arapların olduğuna işaret etti. Kıdık, İstanbul Havalimanı işletmesinin Abu Dabi Havalimanı işletmecisi AUH firması tarafından alınmak istendiğini ve görüşmelerin başladığını söyledi. 

“GARANTİ VERİYORLAR”

Kıdık, “Abu Dabili firma, İstanbul’un Avrupa yakasında öteki bir havalimanı istemiyor. Bu nedenle İstanbul Havalimanı’nı satabilmek için Atatürk Havalimanı’nı feda ediyorlar, garanti veriyorlar. Artık burayı alacak olan, THY’nin üzerine de çökecek mutlaka” dedi. Kıdık, toplumsal medyadan paylaştığı imajlarda yıkım takımının havalimanında kazılara başladığını bildirdi. Kıdık; manzarayı “Ben buna ‘milli servet katilliği’ diyorum” tabirleriyle paylaştı.  

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay, havalimanında pistlerin bulunduğu yerlerin bu kurallarda ağaç dikimi için uygun olmadığına dikkat çekti. Tolunay, “Pistlerin bulunduğu alanlara ağaç dikilmesi için pistlerin kaldırılması ya da kırılması gerekiyor. Öteki bir teknikle de pistlerin üzerine dışarıdan en az 1 metre kalınlığında toprak serilmeli. Bu uygulamalar haricinde orada bir millet bahçesi yapılması mümkün değil” diye konuştu. 

“YANGIN ÇIKABİLİR’

Sivil uçuşlara kapatılan Atatürk Havalimanı’nın hala protokol uçuşları için kullanıldığını anımsatan Tolunay, “Alanın hem millet bahçesi hem de havalimanı olarak ortak kullanılması planlanıyorsa çok dikkatli olunması gerekiyor. Uçak yakıtları yangınlara neden olabilir” sözlerini kullandı.

 Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk ise Atatürk Havalimanı’nın millet bahçesi yapılması maksadıyla yıkılacak olmasına ait, “Dünyanın diğer hiçbir yerinde de bu türlü bir uygulamanın örneği yoktur. Bu durumun sorumluları, elbette bir gün bunun hesabını vereceklerdir. O nedenle artık yapılması gereken 89 yıllık havalimanı hizmetlerinin sürdürülmesini sağlamaktır” açıklaması yaptı.

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise toplumsal medyadan proje görselleri paylaşıp “İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yapacağımız Türkiye’nin en büyük millet bahçesi, birinci fidanlarıyla buluşmak için gün sayıyor” sözlerini kullandı. Projeye nazaran Atatürk Havalimanı’nın bir kısmı uçuşlar için kullanılıyor. Planda ibadethane de var. Kurum’un açıklamasının akabinde bölgede iş makineleriyle çalışma yapıldı. Pistin kimi yerlerinde çukurlar görüldü. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.