Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ABD ve müttefiklerinden Ukrayna için destek istedi, İsrail’in yanında durma çağrısı yaptı

Scholz, ABD’ye hareketinden önce havalimanında yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’da büyük bir yıkıma neden olduğunu ifade etti. Ukrayna’nın kendisini var gücüyle savunduğunu bildiklerini ancak bu savunmayı sürdürebilmesi için destek gerektiğini belirtti. Şu ana kadar Avrupa ve ABD Kongresi tarafından verilen sözlerin ve desteklerin yeterli olmadığını düşündüklerini söyledi. Bu nedenle daha fazlasını yapmanın bir yolunu bulmaları gerektiğini vurguladı.

Scholz, ABD Başkanı Joe Biden ile Ukrayna’ya destek konusunu istikrarlı hale getireceklerini ve Rusya’ya net bir mesaj göndereceklerini belirtti. Bu desteğin sürekli ve yeterli olacağına dair bir sinyal verilmesi gerektiğini ifade etti. Transatlantik ortaklığın ve Almanya ile ABD arasındaki ilişkilerin önemine vurgu yaparak, gelecekte atılacak adımların güvenlik açısından kritik olduğunu söyledi.

Ayrıca, İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili olarak da konuşan Scholz, İsrail’in yanında durmanın ve bölgede kalıcı bir barış için gerekli perspektiflerin geliştirilmesinin önemine işaret etti. İki devletli çözümün gerekliliğini vurgulayan Scholz, Gazze’ye insani yardımların ulaşmasının da önemini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir