Jan ve Els, 50 yıllık mutlu bir evlilikten sonra, Hollanda’da yasal olan ötanazi yoluyla birlikte ölmeye karar verdiler:

Jan ve Els, hayatlarının çoğunu karavanda veya teknede geçiren maceracı bir çiftti. Gençliklerinde tanışmışlar ve hemen aşık olmuşlardı. Birlikte bir oğulları vardı ve aile her zaman yakın bir bağ kurdu. Yaşlandıkça Jan sırt ağrısı çekmeye başladı ve Els demans hastası oldu. Çift, bu sağlık sorunlarının yaşam kalitelerini önemli ölçüde etkilediğini ve artık acı çekmek istemediklerini hissetti. Hollanda’da yasal olan ikili ötanaziyi seçtiler ve birlikte ölmeye karar verdiler. Kararları oğullarını üzdü, ancak saygıyla karşıladı. Son günlerini sevdikleriyle birlikte geçirerek ve güzel anılar biriktirerek geçirdiler . 3 Haziran 2024’te, doktorlar tarafından verilen ölümcül ilaçları aldıktan sonra barış içinde vefat ettiler.
70 yaşındaki Jan Faber ve 71 yaşındaki Els van Leingen, Hollanda’da giderek daha popüler hale gelen, kişinin hayatını sona erdirmenin çok nadir fakat yasal bir yolu olan ikili ötenazi yoluyla birlikte ölmeye karar verdiler.

Jan (70) ve Els (71) ölmeden iki gün önce fotoğraflandı

Hayatları boyunca birlikte olan karı koca, okul yıllarında tanışmışlar, daha sonra evlenmişler ve bir oğulları olmuş. Jan ve Els hayatlarının çoğunu teknelerde, son yıllarda da karavanda geçirdiler.
İlk başta Els ilkokul öğretmeni olarak çalıştı ve Jan da spor koçuydu, ancak daha sonra çift Hollanda’nın iç su yollarında bir iş kurmaya karar verdi.

Ian, işiyle bağlantılı olarak ağır kaldırmaktan dolayı şiddetli sırt ağrısı çekmeye başladı ve 2003’teki sırt ameliyatına rağmen durumu düzelmedi. Bu, kendisi ve eşi arasında ötenazi hakkında bir konuşma yapılmasına yol açtı ve Hollanda’nın Ölme Hakkı örgütü NVVE’ye katıldılar.
Yang bir röportajında ​​”Çok fazla uyuşturucu alırsanız zombi gibi yaşarsınız” dedi. – “Yani benim acımı ve Elsa’nın hastalığını göz önüne alırsak, bence buna son vermeliyiz.”

Else 2018 yılında emekli oldu ve bunamanın erken belirtilerini gösteriyordu. Kasım 2022’de kendisine resmi olarak hastalık teşhisi konuldu ve daha sonra kadın durumunun iyileşmeyeceğini öğrendi.
Jan ve Els, sağlıklarıyla mücadeleye devam ederken oğullarıyla ikili ötenaziyi tartışmaya başladı.
Yang, “Hayatımı yaşadım, daha fazla acı istemiyorum” dedi. “Yaşadığımız hayat için yaşlanıyoruz. Artık durması gerektiğini düşünüyoruz.”

Else’nin durumunun kötüleşmesi durumunda ehliyetsiz sayılabileceği ve ölmek isteyip istemediğine kendisi karar veremeyeceği belirtildi.

Doktorlar Elsa ve Jan’a ölümcül ilaçlar enjekte etti ve 3 Haziran 2024 Pazartesi günü birlikte öldüler.
Yakınlarının desteğiyle ötenazi kararı alan çift, son gününü aile ve yakın arkadaşlarıyla geçirdi. Ertesi gün Jan ve Els, sevdikleriyle birlikte yerel bir bakımevine gittiler ve doktorlar gelmeden önce birlikte iki saat konuşup müzik dinleyerek geçirdiler.
İsminin açıklanmasını istemeyen çiftin oğlu, “Son yarım saat zor geçti” dedi. “Doktorlar geldi ve her şey hızlı bir şekilde gerçekleşti; rutinlerini takip ettiler ve sonrasında her şey sadece birkaç dakika sürdü.”

Els ve Jan, 1975’teki düğün günlerinde

Oğullarının Görüşü:

Jan, 1982’de oğluyla

Oğulları, ebeveynlerinin kararını üzücü bulmasına rağmen, saygıyla karşıladığını söyledi.Annesinin demansının ilerlemesiyle birlikte durumun daha da zorlaşacağını ve bu şekilde birlikte gitmenin onlar için en iyi seçenek olduğunu anladığını belirtti.
İkili ötanazi, Hollanda’da yasal olsa da, etik açıdan hala tartışmalı bir konudur.Bazıları, bu tür bir ölümün vicdani ve merhametli olduğunu savunurken, diğerleri bunun yaşamın kutsallığını ihlal ettiğini savunuyor.
Jan ve Els’in hikayesi, yaşlanma, ölüm ve yaşamın sonu ile ilgili zor seçimlerle yüzleşen birçok insan için yankı uyandıracak trajik ve düşündürücü bir hikaye.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir