Rockstar Games yapay zekanın işsizlik yaratmayacağını öngörüyor

Yapay zeka ve oyun geliştirme alanında kullanımı, sektörde büyük bir tartışma konusu haline geldi. Birçok yaratıcı, iş güvenliği konusunda endişelenirken, oyuncular bu teknolojinin oyunlardan insanlığı çıkarabileceği korkusunu taşıyor. Diğer yandan, bazı yöneticiler ise yapay zekanın işleri daha hızlı ve ucuz hale getirme potansiyelinden heyecan duyuyor.

GTA 6’nın yapımcısı Rockstar Games ve 2K’nın yayıncısı Take-Two’nun ana şirketi olan Take-Two, muhtemelen bu teknolojiyi kullanmaya devam edecek. Bu hafta başında TD Cowen’in 52. Yıllık Teknoloji, Medya ve Telekom Konferansı’nda konuşan Take-Two CEO’su Strauss Zelnick, üretken yapay zekanın şirketin geliştiricilerinin birçok işi daha verimli yapmalarını sağlayabileceğini belirtti. Böylece geliştiricilerin diğer işlere odaklanabileceğini, bu işlerin de muhtemelen maliyetli ve zaman alıcı olacağını ifade etti.

Verimlilik hakkındaki yorumlar, Take-Two’nun oyunlarını gerçekte yaratan geliştiriciler arasında pek umut uyandırmayabilir. Benzer ifadeler, yöneticiler tarafından genellikle işten çıkarmaları duyururken, verimlilik ve yalın işyerlerine vurgu yaparken kullanılıyor. Take-Two da kısa süre önce yaklaşık 600 kişiyi işten çıkardığını duyurdu ve Olli Olli World ve Kerbal Space Program 2’yi geliştiren ekipleri kapattı.

Bu endişelere rağmen, Zelnick yapay zekanın istihdamı olumsuz etkilemeyeceğini savunmaya devam ediyor. “Üretken yapay zekanın istihdamı azaltacağını sanmıyorum, bu çılgınca,” diyor. “Aslında bu çılgınca. İnsanları gereksiz hale getirmeyecek. Sadece bazı işlerin doğasını değiştirecek ve bu iyi bir şey.” Ancak, teknolojinin “işlerin doğasını” nasıl değiştireceği konusu belirsizliğini koruyor, özellikle de üretken yapay zekanın çoğu formunun önceden var olan verileri kullanarak kullanıcıların istediği ses, görüntü veya yazıyı üretmesi göz önüne alındığında.

Yine de, birçok rapor yapay zekanın işleri nasıl etkilediğini ve zaten nasıl etkilemiş olduğunu detaylandırıyor. Zaman gösterecek, ancak sektör genelindeki yaratıcılar bu teknolojiye dair yüksek umutlara sahip değiller. Hideo Kojima, Cyberpunk 2077’nin baş görev tasarımcısı ve Red Dead Redemption 2 oyuncusu gibi isimler endişelerini dile getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir